Mercedes Klasy C - segment premium nie musi zrujnować portfela. Które wersje są warte uwagi?

Klasyka gatunku. Od blisko trzech dekad rozpieszcza nas Mercedes Klasy C. Występuje w kilku odmianach nadwozia, a w połączeniu z oszczędnym napędem, wcale nie jest drogi. Sprawdzamy wersje popularne na polskim rynku.
Mercedes-Benz Klasy C Mercedes-Benz Klasy C fot. Mercedes

Niemieckie dziedzictwo

Pierwsza generacja modelu pojawiła się w 1993 roku i zastąpiła bardzo udany model 190. Klasę C pozytywnie przyjęli dziennikarze, przyznając trzecie miejsce w plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1994. Auto występowało jako sedan i kombi. Napęd trafiał na tylną oś, a klienci mieli do wyboru kilkanaście wersji silnikowych. Najmocniejsza z nich generowała 347 koni mechanicznych. Przez ponad dwie dekady, konstruktorzy pozostali wierni pierwotnym założeniom.

Nowy Mercedes Klasy C (2018) Nowy Mercedes Klasy C (2018) fot. Mercedes

Nowoczesność w dobrze skrojonym garniturze

Najnowsze wcielenie Klasy C garściami czerpie wzorce z poprzedników. W tym przypadku również napędzane są koła tylne, a karoseria stanowi rozwinięcie kanonu sprzed lat.

Rodzinne kombi ma 469 centymetrów długości, 181 szerokości i 141 wysokości. Jego wyróżnikiem jest dość długa maska i niemal pionowo opadająca pokrywa bagażnika. W sedanie może podobać się linia nawiązująca do topowej Klasy S. Ponadto, auto można wzbogacić wydajnymi, aktywnymi LED-owymi reflektorami, atrakcyjnym pakietem AMG, chromowanymi listwami i przyciemnionymi szybami.

Mercedes-Benz Klasy C Coupe 2018 Mercedes-Benz Klasy C Coupe 2018 fot. Mercedes-Benz

Rozsądne wersje silnikowe

Mercedes oferuje aż 15 wariantów silnikowych o mocy od 122 do 510 koni mechanicznych. Nie trzeba jednak wybierać najmocniejszych, by cieszyć się nie tylko dobrą dynamiką, ale i niskim zużyciem paliwa. 1.6-litrowy Diesel występuje w 122- oraz 160-konnej odmianie. Podstawowa wersja rozpędza reprezentacyjną limuzynę do setki w 9,4 sekundy i zużywa w cyklu mieszanym zaledwie 5 litrów paliwa na 100 kilometrów. Mocniejszy motor wysokoprężny zadowoli dynamicznie usposobionych kierowców - 7,9 sekundy do setki i 226 km/h prędkości maksymalnej.

Zwolennicy jednostek benzynowych też mają w czym wybierać. 1.6-litrowy silnik może mieć 129 lub 156 KM. Nowa odmiana 1.5 generuje 184 koni mechanicznych, które trafiają na cztery koła. Taka odmiana przyspiesza do 100 km/h w 8,1 sekundy. Dobre osiągi nie są okupione wysokim zużyciem paliwa - Mercedesowi wystarczy 7,1 litra benzyny na dystansie 100 kilometrów.

Mercedes-Benz Klasy C Coupe 2018 Mercedes-Benz Klasy C Coupe 2018 fot. Mercedes-Benz

Luksusowy Mercedes na każdą kieszeń

Nie trzeba być milionerem, by w komfortowych warunkach pokonywać setki kilometrów. Mercedes przygotował atrakcyjny program finansowy Lease&Drive 1%, dzięki czemu wystarczy już 1526 zł miesięcznie, by stać się użytkownikiem luksusowej i szybkiej limuzyny. Oferta dotyczy odmiany C 180, umowy na okres 36 miesięcy, przy rocznym limicie przebiegu na poziomie 25 tysięcy kilometrów i zerowej wpłacie wstępnej. A aut dostępnych w tak korzystnych warunkach jest zdecydowanie więcej.

Więcej o: