Wołga, Wołga...

Pierwszego września rozpoczęła się sprzedaż najnowszego modelu firmy GAZ: Wołga Siber. Na prezentacji samochodu pojawił się sam premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin.

Wołga Siber to pierwszy od lat nowy samochód, jaki będzie zjeżdżał z taśm produkcyjnych w Gorki (Niżny Nowogród). Samochód ten, to dostosowany do eksploatacji w surowych rosyjskich warunkach Dodge Stratus /Chrysler Sebring poprzedniej generacji. GAZ podpisując umowę o współpracy z koncernem Chryslera zerwał z wieloletnią tradycją inspirowania się konstrukcjami i rozwiązaniami technicznymi amerykańskiego Forda .

Historia

Pierwsze osobowe samochody z Fabryki Samochodów w Gorki (Gorkovsky Avtomobilny Zavod - w skrócie GAZ ) wyjechały w 1932 roku. GAZ A to nic innego, jak Ford model A , a pierwsza ciężarówka, GAZ AA, to dostawczy Ford AA.

Pierwszy GAZ noszący nazwę Wołga, to model M-21 Z 1957 roku. Jego konstrukcja była silnie wzorowana na Fordzie Crestline z początku lat pięćdziesiątych. Silnik sześciocylindrowy był proponowany już dla modelu M-20 Pobieda , ale sam Stalin nie wyraził na to zgody. GAZ-a M-21 Wołga napędzał więc silnik czterocylindrowy o pojemności 2,4 l. (75 KM) i tak pozostało w Wołgach do dziś.

Następcą poszukiwanej dziś pierwszej Wołgi był GAZ 24 Wołga . Jego konstrukcję oparto na rozwiązaniach Forda Falcona , choć nadwozie zyskało charakterystyczny, rozpoznawalny kształt. Produkcję seryjną rozpoczęto w 1970 roku. Pod maską również można było znaleźć silnik R4 2,4 l., którego moc podniesiono do 95 KM. Produkcji w znanej nam formie zaprzestano w 1992 roku, kontynuując wytwarzanie zmodyfikowanych modeli 3102/3110.

Współczesność

W latach 1994-1997 powstało kilkaset sztuk oryginalnego modelu Wołga 3105 z napędem 4x4. Większość produkcji posłużyła jako samochody eksperymentalne fabryki w Niżnym Nowogrodzie.

W 1998 roku udało się rozpocząć produkcję całkowicie nowej Wołgi 3111 . Problemy techniczne i finansowe zmusiły firmę do zastosowania podzespołów z poprzedniej generacji, a wysokie koszty produkcji i mały popyt "zabiły" produkcję w 2003 roku. Samochód zapisze się w historii, jako przykład "barokowej" stylistyki, bardzo modnej w Rosji.

25 lipca 2008 roku uruchomiono produkcję Wołgi Siber . Konstrukcyjnie jest to znany również w naszym kraju Chrysler Sebring. Jako napęd przewidziano dwa silniki benzynowe, czterocylindrowe o pojemności 2,0 l. (141 KM) i 2,4 l. (143 KM). W ciągu roku dostawy Wołgi Siber mają wynieść do 100 000 egzemplarzy. Pojazd jest dostępny w sprzedaży na terenie Rosji od 1 września w ramach sieci obejmującej 68 stacji dealerskich.

W obecnej ofercie firmy, oprócz nowego Sibera, znajdują się osobowe modele Wołga GAZ-31105, GAZ-3102 i GAZ-310221 (kombi).

Przyszłość

Koncerny GAZ Group oraz General Motors zawarły porozumienie w sprawie kupna przez stronę rosyjską połowy udziałów we włoskiej firmie VM Motori , znanej jako dostawca wysokiej jakości silników wysokoprężnych.

Ze względu na to, że na rynku rosyjskim widoczny jest znaczący wzrost zainteresowania klientów wysokoprężnymi jednostkami napędowymi, GAZ zamierza uruchomić w Rosji produkcję silników na licencji VM Motori , które trafią do gamy lekkich pojazdów użytkowych takich jak Gazela oraz Maxus , a w przyszłości być może i do osobowego Sibera .

Wybierz samochód dla siebie - oferty Autotrader.pl

Marcin Lewandowski, źródła: GAZ, GM, Wikipedia, Autosoviet

Więcej o:
Copyright © Agora SA