O zimie usłyszysz także w CB

Tej zimy kierowcy poruszający się w rejonach największych opadów śniegu informacje o sytuacji na drogach otrzymają przez CB. Tak zapewnia GDDKiA

Ma to im pomóc w przygotowaniu się na trudne warunki drogowe i umożliwić ewentualne ominięcie newralgicznych miejsc. Jak zapewnia Generalna Dyrekcja wszystko jest już przygotowane, więc tym razem zima nie powinna zaskoczyć drogowców. Ponad 2 tys. pługów, niemal tysiąc solarek i ponad 100 piaskarek czeka w gotowości, by wyjechać na zaśnieżone drogi zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W walce ze śniegiem i lodem przygotowano 340 tys. ton soli drogowej, ponad 5 tys. ton chlorku wapnia i  ponad 100 tys. ton środków poprawiających szorstkość dróg. GDDKiA planuje także ustawić 950 km zasłon przeciwśnieżnych. Po raz pierwszy kierowcy poruszający się w rejonach największych opadów śniegu przez CB będą otrzymywać z GDDKiA regularnie informacje o sytuacji na drogach.

Działaniami związanymi z zimą będą kierowały poszczególne Rejony GDDKiA. Na terenie całego kraju jest ich 105. Ich zadania to m.in. skompletowanie sprzętu do zimowego utrzymania dróg, zgromadzenie wystarczającej ilości soli i materiałów poprawiających szorstkość drogi, kierowanie akcją zimową i podejmowanie działań interwencyjnych w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych.

W sezonie zimowym 2008/2009 na utrzymanie dróg wydano 205 mln zł. GDDKiA planuje się, że na zbliżający się sezon 2009/2010 będzie to wyższ kwota - około 265 mln zł. Ma ona wystarczyć na utrzymanie dróg krajowych.

W zarządzaniu działaniami interwencyjnymi zostaną wykorzystane stacje meteorologiczne i kamery monitorujące sytuację na drogach, z których obraz dostępny jest na stronie www.gddkia.gov.pl oraz nadajniki GPS zamontowane we wszystkich pługach, piaskarkach i solarkach. 

W centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jak i we wszystkich jej oddziałach funkcjonują całodobowo Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają z podległych jednostek informacje o stanie dróg i warunkach ruchu (nie tylko w okresie zimowym) oraz informują użytkowników dróg i media o istniejących i przewidywanych warunkach ruchu na sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

W tym roku po raz pierwszy informacje będą przekazywane na bieżąco, dzięki wykorzystaniu nadajników CB Radia, dostępnych w rejonach GDDKiA. Kierowcy będą otrzymywali dane dotyczące zmieniającej się sytuacji na konkretnych odcinkach dróg, stanu ich odśnieżenia oraz prognoz na najbliższe godziny.

mjl

Więcej o: