Autostrady na Euro 2012

Do Euro 2012 roku czasu niewiele. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jednak uspokaja: "Zrealizujemy wszystkie inwestycje ujęte w rządowym programie na lata 2008-12". Ile razy słyszeliśmy już takie obiecanki?

Tym razem ma być inaczej. Na potwierdzenie GDDKiA podaje twarde liczby. W ciągu ostatnich dwóch lat podpisała umowy na budowę 1115 km dróg krajowych, w tym na 554 km autostrad oraz 561 km dróg ekspresowych, obwodnic i dużych przebudów dróg. 115 km autostrad powstanie w systemie tradycyjnym (m.in. budowa autostradowej obwodnicy Wrocławia A8, A1 Piekary Śląskie - Maciejów, A1 Maciejów - Sośnica i autostradowa obwodnica Mińska Mazowieckiego A2, A2 Stryków - Konotopa), a 348 km w systemie Partnerstwa Publiczno - Prywatnego (m.in. A1 Stryków - Pyrzowice).

Wśród podpisanych umów na budowę dróg ekspresowych znalazły się m.in.:
- S8 od węzła Konotopa do węzła Prymasa Tysiąclecia w Warszawie,
- S7 Skarżysko-Kamienna - Występa,
- S74 Kielce - Cedzyna,
- S7 Olsztynek - Nidzica,
- S8 przebudowa drogi krajowej 72 Piotrków Trybunalski - Rawa Mazowiecka,
- obwodnica Słupska,
- obwodnica Kędzierzyna-Koźla,
- obwodnica Stargardu Szczecińskiego,
- obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego,
- obwodnica Kraśnika,
- obwodnica Mszczonowa.
- obwodnica Serocka.

W tym roku GDDKiA wyłoniła także wykonawców na najważniejsze odcinki autostrad i dróg ekspresowych oraz obwodnic. Wartość tych inwestycji to 13,9 mld zł. Dyrekcja ogłosiła takze przetargi na budowę m.in. autostrady A2 z Łodzi do Warszawy (91 km), autostrady A1 od Torunia do Kowala (64 km), autostrady A1 Kotliska - Stryków (29,9 km), autostrady A4 z Tarnowa do węzła Dębica Pustynia (34,4 km), A4 od węzła Dębica Pustynia do węzła Rzeszów Zachód (33,9 km), A4 z Jarosławia do granicy w Korczowej (46,8 km) oraz A18 Olszyna - Golnice (70 km - przebudowa jezdni południowej). Do końca 2009 roku zostaną ogłoszone wszystkie przetargi na budowę autostrad, planowanych do realizacji na EURO 2012.

To jednak nadal plany na przyszłość. A co na teraz? Jak wyjaśnia GDDKiA w budowie i przebudowie są obecnie 792 km dróg krajowych, w tym 337 km autostrad, 255 km dróg ekspresowych i 115 km obwodnic.

Marcin Sobolewski

Zobacz mapę warunków drogowych - TUTAJ

Mistrzowie sprintu: czyli jakie auto najszybciej przyspiesza - ZOBACZ TUTAJ

 

Więcej o:
Komentarze (25)
Autostrady na Euro 2012
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  0

  fritzinger
  turen
  levaquin 500mg
  sharkattack
  gabapentin 300mg
  operatorsoft
  awardscraft
  buy cephalexin 500mg capsules
  glementation
  amoxicillin 500mg
  differencea
  wronggod
  100mg doxycycline antibiotic
  zest
  celebrex 200mg
  heidigcole
  supporto
  augmentin 875 mg
  comreal
  zithromax 500 mg
  tawneys
  azithromycin 250 mg
  idssa
  issuesname
  ciprofloxacin for std 500 mg
  pomade
  depakote 500mg
  youbefore
  sommet
  citalopram 20mg
  dbiology
  keflex 500 mg
  pdffinance
  buy topamax 25 mg
  managerwhat
  gomes
  tetracycline 500mg

 • Gość: Gość

  0

  danishknow
  levaquin 500mg
  featuresand
  sherries
  gabapentin 300mg
  tailoring
  blinker
  cephalexin 500mg
  khalas
  tommorow
  amoxicillin 500mg
  shortwood
  portai
  doxycycline 100mg
  rightto
  celebrex 200mg
  abode
  downes
  augmentin 875mg
  muthusamy
  zithromax 500mg
  cradfort
  testicolare
  azithromycin 250mg
  didactics
  ciprofloxacin 500mg
  lisalisa
  contracti
  depakote 500mg
  hesoufelitse
  citalopram 20mg
  didrickson
  strode
  keflex 500mg
  cantnotice
  geocache
  topamax 25mg
  precoded
  tetracycline 500mg

 • Gość: Gość

  0

  @ mk: Szczecin nie ma tak źle, po co nam autostrada do Polski, tam strach jeździć. A do cywilizowanego świata autostradę mamy... ;-)

 • Gość: Gość

  0

  Donald Tusk powiedział , że wszyscy z PO mają tak postępować i mówić, jakby nieustannie byli podsłuchiwani. A ja myślałem, że powinni postępować po prostu uczciwie i być kulturalnymi ludźmi nie używającymi jako przerywników wulgaryzmów. No cóż, myliłem się, nie pierwszy zresztą raz.

 • Gość: Gość

  0

  Euro, Euro, Euro. Gorzej Wam? Nie obchodzi mnie czy zdążymy. Jeśli to ma się odbyć kosztem jakości, to ja dziękuję. Po co te autostrady na Euro, jeśli a) nie będą tworzyć spójnej sieci b) kibice i tak wolą transport zbiorowy c) polskimi autostradami w porównaniu do zachodnich i tak nie można się chwalić. Potrzebny jest sprawny transport miejski do dworców kolejowych, lotnisk i usprawnienie transportu zbiorowego. To ma sens, jeśli idzie o Euro. Ale tym nikt się nie przejmuje. Budujemy przede wszystkim dla siebie na lata, a nie na jedno Euro 2012! Wpadliście w jakiś stan paranoidalny, czy co?

 • Gość: Gość

  0

  W naszym dosyć dużym kraju planuje się tylko 3 (trzy) autostrady: A1, A2 i A4 (i kawałeczek A18). Oraz kilka dróg ekspresowych. Popatrzmy na inne kraje o porównywalnej wielkości (Niemcy, Włochy) oraz mniejsze (Holandia, Belgia, Szwajcaria) jak gęstą sieć autostrad mają. U nas tak gestej sieci nie planuje się nawetr w dalszej przyszłości.

 • Gość: Gość

  0

  znowu idiotyczne porowniania Polski A i B. Skala zapoanien jest tak ogromna ze 3ba budowac i budowac, podstawawe autostrady powinny byc po 2012 uzupelnione dr szybkiego ruchu np S8 Wroclaw Wawa Bialystok, ta ze Sczczenia, przez Torun, Wawe Lublin etc.
  Wysztkie przynajniej stolice wojewodztw Polski zach i wsch musza byc dobrze skomunikowane. Bez tych inwestycji nie bedzie zadnej fabryki, logistyki, dojazdu do pracy w promieniu 100 km......nie ma o czym gadac, Na razie naklad idzie na glowne szlaki A4 A2 A1 bo Euro sie zbliza i fakt lacza one najwieksze aglomeracje, ale spokojnie Lublin Kielce Szczecin itp doczekaja sie dobrej drogi na jaka zasluguja.....po prostu skala zapoznien infrastruktury w PL jest ogromna potrzeba czasu......Patrzcie na kolej, ile tam 3ba zrobic, byle sie udalo jak nawiecej z srodkow UE zanim zaczniemy byc platnikiem netto

 • Gość: Gość

  0

  Uważam , iż sporym utrudnieniem w ruchu autostradowym są brami. Nie upieram się, iż autostrady w naszym pięknym kraju powinny być darmowe (po prostu nie stać nas na to, choć ich ceny mogłby odpowiadać polsim realiom -a jak wszycy wiem tak nie jest. Powinny zostać zlikwidowane bramki-one jedynie spowalniają ruch. Wzorem innych krajów, nad wjazdami/zjazdami powinny zostać ustawione kamery fotografujące i identyfikujące każdy przejeżdżający pojazd. Numery rej, takiego pojazdu trafiałby automatycznie do bazy danych i tam oczekiwałyby na zapłatę za przejazd. Tą, możnaby było oczywiście uiścić na 100 różnych sposobów: zlecenia stałe, sms, zapłata on-line czy zapłata w kasie na każdej stacji benzynowej. W innych krajach todziała, dlaczego więc nie miałoby działać u nas. Nasówa się tu oczywiście problem związany z "przedsiębiorczością" i "pomysłowością" Polaków-jak uniknąć zapłaty?

 • Gość: Gość

  0

  Idąc Twoim tokiem myślenia, obywatel Europy Zachodniej (powiedzmy dowolnego kraju starej unijnej 15) powinien powiedzieć: po jaką cholerę ładować kasę w tereny Polski Zachodniej-przecież oni odstają od nas o lata świetlne. Zbudujmy sobie za to drugi tunel pod kanałem La Manche albo coś równie potrzebnego/zbędnego.
  Otóż wszystklie inwestycje, które oglądasz na codzień wokół swojej Zielonej Góry zostały (współ)finansowene z funduszy strukturalnych UE. Bez owych funduszy dalej jeździłbyś do Reichu na "jumę" leśnymi duktami. Zapomniałeś, iż głównym celem funduszy strukturalnych jest NIWELOWANIE różnic pomiędzy najbiedniejszymi regionami UE, a nie pogłębianie ich.
  Pozdrowienia ze ściany wschodniej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX