Nowy standard opon samochodowych

W niepamięć odeszły czasy, kiedy opona samochodowa była tylko odpowiednio wyprofilowanym kawałkiem gumy. Zwiększone wymagania współczesnych kierowców, dotyczące bezpieczeństwa, osiągów i komfortu jazdy skłoniły producentów do poszukiwania coraz skuteczniejszych rozwiązań. Jednocześnie, dbałość o środowisko naturalne zaowocowała poszukiwaniem ekologicznego ideału - opony łączącej w sobie innowacyjną koncepcję skoncentrowaną na ochronie środowiska z ekonomią podróżowania i troską o bezpieczeństwo kierowcy.

Artykuł sponsorowany

Ekologia, ekonomiczność i bezpieczeństwo - tak też najkrócej można opisać historię opony radialnej Cinturato. Rewolucyjny produkt, który już w latach pięćdziesiątych sprawił, że firma Pirelli stała się światowym liderem wśród producentów opon, został stworzony w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku nowoczesnych samochodów tamtej ery, zapewniając odpowiednie osiągi szybkim sportowych autom. Jednak seria Cinturato stała się również inspiracją do stworzenia modelu Nuovo Cinturato, który połączył wysokie osiągi i bezpieczeństwo z elementami ochrony środowiska naturalnego.

Nowa rodzina produktów Cinturato zadebiutowała w 2008 roku z propozycją modeli P4 i P6, dedykowanych do samochodów klasy średniej. Natomiast nowa, premierowa opona P7 oferowana do samochodów klasy wyższej, jest dopełnieniem gamy produktów z rodziny Cinturato.

Ekologia w oponie - jak to działa?

Pirelli

Połączenie wysokich osiągów z dbałością o środowisko naturalne w jednej, nowoczesnej oponie wymaga zastosowania innowacyjnych i precyzyjnych technologii. Dlatego opony Cinturato zostały zaprojektowane i przygotowane w wyspecjalizowanych laboratoriach Pirelli. Wykonane z materiałów nie zawierających olejów aromatycznych, wyposażone zostały w zintegrowany, unikalny wzór bieżnika, pozwalający na równomierne zużycie opony przy zachowaniu wszystkich właściwości jezdnych w trakcie całego okresu użytkowania.

Modele opon P4 i P6 przeznaczone do samochodów klasy średniej, oznaczone logo ECOIMPACT, wyróżniają się niższym o 20% oporem toczenia, mniejszym o 4% zużyciem energii, a tym samym niższą emisją toksyn do atmosfery. Długość życia opony wzrosła z 50 000 do 65 000, co stanowi 30% wzrost (próby przeprowadzone zostały na dystansie ponad 1 000 000 km). Dla przeciętnego kierowcy oznacza to wymianę opon, co cztery, a nie jak dotychczas, co trzy lata.

Natomiast jazda na nowej Cinturato P7 gwarantuje obniżenie poziomu hałasu o 30% oraz redukcję zużycia paliwa i emisji CO2 do atmosfery o 4%. Przy produkcji opony P7 firma Pirelli wprowadziła nowe komponenty i zastosowała techniki symulacji i optymalizacji profilu Finite Elements Aided Design. Nowa mieszanka, z której wykonano oponę, powstała przy wykorzystaniu nanotechnologii, a w jej skład wchodzą takie komponenty jak: polimery, mieszanka nylonu czy aramidu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów obniżono wagę opony o 8% w porównaniu do opony P6, co ma bezpośredni wpływ na obniżenie o 20% oporów toczenia i redukcję szkodliwego CO2 do atmosfery na poziomie 4,2%.

Taka dbałość o ograniczenie wpływu na środowisko naturalne jest wyrazem unikalnej, pro-ekologicznej strategii firmy Pirelli - Green performance. Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie przełomowych dla przemysłu motoryzacyjnego rozwiązań ograniczających negatywny wpływ motoryzacji na środowisko naturalne, jak miało to miejsce w przypadku opony radialnej Cinturato w latach pięćdziesiątych, czy niskoprofilowej opony w latach siedemdziesiątych. Projekty, nad którymi obecnie prowadzone są prace należą do zintegrowanego proekologicznego programu zakładającego produkcję "ekologicznych" opon we wszystkich segmentach, przy wykorzystaniu materiałów nie zawierających aromatycznych olejów.

Ciągle najwyższe osiągi - bez kompromisów

Opony serii Cinturato, obok dbałości o ograniczenie wpływu na środowisko naturalne zapewniają ciągle najwyższe osiągi i troskę o bezpieczeństwo, które zawsze były priorytetem dla firmy Pirelli. Dlatego też opony P4 i P6 to gwarancja większego bezpieczeństwa w każdych warunkach atmosferycznych. W praktyce oznacza to zwiększoną przyczepność na mokrej nawierzchni, jak również skrócenie drogi hamowania. Samochód jadący z prędkością 80 km/h na mokrej nawierzchni, aby się zatrzymać potrzebuje 29.9 metrów zamiast 34 metrów (co stanowi skrócenie drogi hamowania o 11%), natomiast przy prędkości 100 km/h na suchej nawierzchni, długość drogi hamowania wynosi 38 metrów zamiast 40.5 metrów - w porównaniu do opon z tego samego segmentu.

Cinturato P7 to cztery szerokie wzdłużne i wzmocnione opasaniem rowki, które zapewniają większe bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni. Nowatorski wzór bieżnika pozwala na odprowadzanie wody w ilości 7 mm/sekundę przy prędkości 80 km/h (dane dla opon w rozmiarze 225/50 R17). Profitami płynącymi z tego udoskonalenia są również: poprawa przyczepności na zakrętach oraz skrócenie drogi hamowania o 2% przy prędkości 80km/h i o 5% na suchej nawierzchni przy prędkości 100 km/h. Nowa opona Cinturato P7 zapewnia komfortowe prowadzenie i dobrą przyczepność samochodu w trakcie jazdy na różnorodnych typach nawierzchni. Wykorzystanie materiałów hybrydowych umożliwia minimalizację drgań związanych z występowaniem na drodze wybojów i nierówności, na które narażone są opony, gwarantując im tym samym optymalną przyczepność nawet podczas dużych prędkości.

Dlatego rodzina opon Cinturato to seria nowatorskich, ekologicznych i zapewniających wysokie osiągi produktów, które bez kompromisu łączą ekologię, przyczepność i bezpieczeństwo, zachowując jednocześnie dłuższą żywotność. W praktyce oznacza to oszczędności wynikające z mniejszego zużycia paliwa i rzadszej wymiany opon, zwiększone bezpieczeństwo dla wszystkich podróżujących i radość z czystego komfortu jazdy w każdych warunkach. Razem, daje to nowy standard opon samochodowych - łączących mniejszy wpływ na środowisko z ciągle najwyższymi osiągami i dbałością o komfort podróżowania. Bez kompromisów na którejkolwiek z tych cech.

Uwaga - konkurs!!!

Pirelli osiągaj więcej

W ramach wiosennej promocji opon serii Cinturato firma Pirelli przygotowała dla klientów atrakcyjny konkurs, prowadzony pod hasłem "Przeżyj Zieloną Przygodę z Pirelli". Wystarczy kupić komplet opon Cinturato (Cinturato P4, Cinturato P6 lub Cinturato P7), zarejestrować się na stronie www.greenperformance.pl i odpowiedzieć na dwa proste pytania. Autor najciekawszej odpowiedzi zdobędzie nagrodę główną - weekend na Mazurach dla dwóch osób w luksusowym hotelu na zamku Ryn, wraz z licznymi atrakcjami. Dodatkowo, autorzy 10 najciekawszych odpowiedzi zostaną nagrodzeni rowerami z limitowanej serii Pirelli, a dla kolejnych 100 uczestników konkursu przewidziano nagrody dodatkowe - 100 zestawów profesjonalnych kijków do Nordic Walking. Promocja trwa od 29 marca do 28 maja 2010 roku, a z dodatkowymi informacjami na temat konkursu można zapoznać się na stronach www.greenperformance.pl, www.pirelli.pl oraz w biurze Pirelli Polska.

http://www.pirelli.pl/