W-3 Sokół

Sokół jest śmigłowcem wielozadaniowym, którego produkcja miała być uruchomiona we współpracy z ZSRR. Prace nad maszyną rozpoczęto w 1973 roku.

Prace nad maszyną rozpoczęto w 1973 roku, pod kierunkiem mgr. inż. Stanisława Kamińskiego. Prototyp oblatano w 1979 roku, a seryjna produkcja ruszyła sześć lat później. Pomimo pomyślnie przeprowadzonych prób w różnych warunkach klimatycznych, Rosjanie nie spieszyli się z odbiorem śmigłowca, skonstruowanego i wyprodukowanego zgodnie z ich wymogami. W konsekwencji 14 maszyn W-3 Sokół kupiła Birma, a 30 przejęła należąca do producenta firma Heliseco, która wykorzystywała maszyny do różnych zadań w wielu krajach (np. w Hiszpanii jest wciąż używany do gaszenia pożarów).

Powstało wiele wariantów rozwojowych Sokoła, np. W-3U Salmandra oraz jej rozwinięcie W-3WB Huzar, czyli uzbrojona wersja przeznaczona dla kawalerii powietrznej. Dwa egzemplarze W-3 sprzedano niemieckiej policji, 11 dostarczono Czechom w zamian za przekazanie Polsce używanych myśliwców Mig-29, kolejne trzy Sokoły trafiły do Korei Południowej. W sumie wyprodukowano ponad 100 egzemplarzy śmigłowców tego typu.

Ten, którego zobaczymy na lotnisku w Góraszce, należy do wyposażenia Wojsk Lądowych RP.

Więcej o:
Komentarze (4)
W-3 Sokół
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  0

  niezły

 • Gość: Gość

  0

  w7yhyhgfc fddt ctyfretfydscf ugfdyjsvd7uw sfdgjscyufdd

 • Gość: Gość

  0

  w7yhyhgfc fddt ctyfretfydscf ugfdyjsvd7uw sfdgjscyufdd

 • Gość: Gość

  0

  Czy wiesz że IQ Nicole Kidman oszacowano na 132, Shakiry na 140, Sharon Stone na 154, Przemka Salety na 102 a Dody na 156. A ty wiesz jakie masz IQ. Na poziomie Sharon Stone czy może Przemka Salety. Nie wiesz? Sprawdź się : www.iq-test.pl/?d=8805

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX