MiG-29 Fulcrum

Flagowa maszyna ZSSR, z założenia mająca stanowić konkurencję dla amerykańskich F-16, została skonstruowana w latach 70.

Nowy radziecki myśliwiec czwartej generacji miał zastąpić samoloty MiG-21 i MiG-23, które uznano za przestarzałe i szybko spełnił te oczekiwania, przejmując rolę podstawowego radzieckiego samolotu frontowego. Do jego zadań należało zapewnienie powietrznej przewagi atakującym jednostkom naziemnym i obrona atakujących z powietrza maszyn radzieckich przed myśliwcami NATO, takimi jak F-15 i F-16. Miał też uzupełniać ciężki myśliwiec przewagi powietrznej Su-27.

Konstruktorzy skupili się więc na osiągnięciu jak najlepszych parametrów lotnych i manewrowych. Samolot wyposażono w tzw. skrzydła pasmowe o dużym skosie i obrysie trapezowym, które zapewniły maszynie stateczność i sterowność. Ponadto MiG-29 i Su-27 były pierwszymi w ZSRR samolotami taktycznymi, w których zastosowano turboodrzutowe silniki dwuprzepływowe. Kolejną innowacją było zastosowanie radaru dopplerowskiego, skonstruowanego na potrzeby śledzenia celów na tle ziemi.

W 1977 roku miał miejsce pierwszy lot próbny nowego myśliwca frontowego, a siedem lat później ruszyła produkcja seryjna.

Do dziś maszyna ta lata w Rosyjskich Siłach Zbrojnych, a także w kilku innych krajach, włączając Polskę.

Siły Powietrzne RP dysponują obecnie 31 egzemplarzami myśliwca MiG-29, które bazują w Mińsku Mazowieckim oraz w Malborku. Na przełomie lat 80. i 90. pierwsze samoloty tego typu trafiły do naszego kraju prosto z linii produkcyjnej z Rosji. W 1995 roku pozyskaliśmy 10 używanych maszyn od Republiki Czeskiej, przekazując w zamian 11 śmigłowców PZL W-3 Sokół, a w 2004 roku uzupełniliśmy naszą flotę o poniemieckie maszyny, odkupione od Luftwaffe.

Dwa myśliwce MiG-29 w trakcie Pikniku wykonają dynamiczny i pełen huku przelot nad lotniskiem w Góraszce.

Więcej o:
Komentarze (3)
MiG-29 Fulcrum
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  0

  polska ma poteciał i jak by sie postarali to by zrobili taki samolot bojowy ze był by lepszy od f16,

 • Gość: Gość

  0

  Mamy swietnych konstruktorow !? i co dalej ,nie licz my na wuyka sama ,pomyslmy dalej nad nasza konstukcja "ISKRY" BADZMY ODWAZNI

 • Gość: Gość

  0

  oby nie przelecialy tak jak kilka lat temu f-16-stki z Gwardii Narodowej kilkaset metrow nad glowami i przez kilkanascie sekund w czasie kiedy ludzie szli cos zjesc ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX