F-16 Fighting Falcon

F-16 Fighting Falcon to najbardziej zaawansowany samolot ze służących obecnie maszyn bojowych na świecie. Został skonstruowany w amerykańskiej wytwórni General Dynamics, w latach 70.

Ten wielozadaniowy myśliwiec szybko zrobił zawrotną karierę, przekładającą się na liczbę wyprodukowanych egzemplarzy, sięgającą do roku 2007 ponad czterech tysięcy sztuk. Głównym producentem maszyny jest obecnie koncern Lockheed Martin. Samolot jest wciąż udoskonalany i unowocześniany i stanowi podstawę nie tylko Amerykańskich Sił Powietrznych, ale też blisko 25 krajów, w tym także Polski.

 

Myśliwce F16 na polskim niebie

 

Pierwsze "Jastrzębie" dotarły do naszego kraju w 2006 roku, a docelowo ma ich być 48, wszystkie w wersji Advanced Block 52. Większość z nich to jednomiejscowe F-16C, mniejszą ilość stanowią dwumiejscowe szkoleniowe F-16D. Samoloty F-16 cechuje jednosilnikowa konstrukcja, z trapezowym skrzydłem i cyfrowym czynnym układem sterowania. Wersja Advanced Block 52 posiada radarowy system kierowania ogniem. Polski F-16 posiada także system namierzania celu z wykorzystaniem podczerwieni PANTERA. Dodatkowo w hełmie pilota zamontowany jest system celowniczy, który znacząco ułatwia pracę pilota. Kabina wyposażona została w najnowsze rozwiązania techniczne tak, aby pilot mógł realizować nawet najtrudniejsze zadania. Ponadto ta wersja została wyposażona w oddzielne konforemne zbiorniki paliwa, znacznie zwiększające zasięg maszyny oraz w system umożliwiający tankowanie paliwa w powietrzu. Nasz Jastrząb jest więc najbardziej zaawansowanym samolotem myśliwskim F-16 w Europie.

APG-68(v)9 o wielu trybach pracy. Pozwala on na precyzyjne wykrywanie celu z większej odległości i umożliwia optymalne wykorzystanie najbardziej zaawansowanej środków bojowych typu powietrze-powietrze i powietrze-ziemia.

W Góraszce zobaczymy dwie maszyny tego typu w pokazie dynamicznym.

Więcej o:
Komentarze (7)
F-16 Fighting Falcon
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  0

  NAS Oceana. Ponad 350 samolotów tam stacjonuje i żaden to F-16.

 • Gość: Gość

  0

  "F-16 Fighting Falcon to najbardziej zaawansowany samolot ze służących obecnie maszyn bojowych na świecie...." błaaaaaaagaaaaam!

 • Gość: Gość

  0

  "F-16 Fighting Falcon to najbardziej zaawansowany samolot ze służących obecnie maszyn bojowych na świecie"- To mnie zaskoczyliście, bo różne głupoty już tu czytałem, ale zeby coś takiego...?

 • Gość: Gość

  0

  takim to mój 5 letni brat lata. Nie możecie dać tu coś na prawde Fajnego????
  Zapewne nie macie!

 • Gość: Gość

  0

  warsawvoice zrobił baardzo duży skrót myślowy. Ja bym powiedział raczej, że pod koniec lat sześćdziesiątych rozpoczęto prace, zakończone oblotem prototypu w 1974r, a dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych pierwsze egzemplarze wprowadzono do uzbrojenia.

 • Gość: Gość

  0

  skonstruowany byl pod koniec lat 60-tych, wszedl do sluzby w latach 70-tych

 • Gość: Gość

  0

  no to się rozpisali!! łoohoho!! się dowwiedziałe sporo ciekawych rzeczy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX