De Havilland DH-82 Tiger Moth

Brytyjski samolot Tiger Moth śmiało można nazwać pierwszym udanym samolotem sportowym na świecie i jednym z najbardziej znanych dwupłatowców treningowych.

Ta dwumiejscowa maszyna z odkrytą kabiną ma konstrukcję mieszaną - płaty drewniane, a usterzenie pokryte płótnem i częściowo sklejką. Została zaprojektowana w momencie nagłego rozwoju lotnictwa sportowego, związanego z końcem I wojny światowej. Zapotrzebowanie na tanie, proste i bezpieczne maszyny wówczas wzrosło, więc opracowany w 1930 roku w wytwórni De Havilland samolot odniósł wówczas ogromny sukces komercyjny. Kształcili się na nim także polscy piloci , ponieważ ze względu na doskonałe właściwości pilotażowe Tiger Moth był świetnym samolotem szkolnym , idealnym do nauki ślepego pilotażu i lądowania w przygodnym terenie. Jego doskonałe właściwości lotne pozwalały natomiast na osiąganie dobrych wyników w akrobacji. Te właśnie walory przyczyniły się do olbrzymiej popularności tej maszyny. Wiele z nich z powodzeniem lata do dziś .

Egzemplarz, który w tym roku pokaże się na góraszkowym niebie, należy do polskiego pilota Jacka Mainki , który w 2007 roku pokonał tą maszyną tysiącmilową trasę z Anglii . Maszyna został skonstruowana w 1940 roku w fabryce Morris Motors w Cowley i służyła jako samolot treningowy, m.in. w Królewskich Siłach Powietrznych w czasie Bitwy o Anglię. W 1982 roku przeszła generalny remont, a dwa lata później otrzymała żółte malowanie na wzór standardowego malowania samolotów szkolnych RAF-u z początków lat 50. Jest to pierwszy w Polsce Tiger Moth , który może się poszczycić pełnymi właściwościami lotnymi .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.