Maszty bez fotoradarów będą zasłonięte

Od 1 lipca maszty i znaki ostrzegające przed fotoradarem będą zasłonięte pokrowcami, gdy w środku nie będzie urządzenia. Same maszty będą pomalowane w jaskrawe kolory tak żeby było je widać z daleka. Sytuacja dla kierowców będzie wreszcie jasna

Trwają ostatnie przygotowania przed uruchomieniem ogólnopolskiej sieci fotoradarów w Polsce. Pieczę nad system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym ma sprawować Inspekcja Transportu Drogowego. W ramach systemu ITD ma stworzyć wielką sieć stacjonarnych fotoradarów. Zrobione przez nie zdjęcia mają trafiać do specjalnego komputerowego centrum, które automatycznie będzie identyfikować właścicieli aut i wysyłać do nich wezwania oraz mandaty.

Tylko 80 fotoradarów

Na początku system będzie bazował na masztach przejętych od GDDKiA oraz urządzeniach rejestrujących przejętych od policji - mówi Alvin Gajadhur z ITD. - Tych urządzeń będzie około 80 - dodaje. Z biegiem czasu inspektorzy będą dokupować nowe urządzenia. Zresztą już dziś są planowane pierwsze zakupy. - W drugiej połowie roku chcemy kupić za pieniądze z Unii Europejskiej około 300 urządzeń - mówi nasz rozmówca.

Przejęcie fotoradarów przez inspektorów, to nie jedyna zmiana. Z dróg mają zniknąć atrapy tych urządzeń. Nie oznacza to jednak, że przy drogach pozostanie tyle masztów, ile obecnie jest fotoradarów, czyli 80. - Musimy jedną rzecz rozróżnić. Pusta skrzynka, do której jest doprowadzony prąd, i do której można włożyć urządzenie, nie jest atrapą. - mówi Gajadhur i dodaje, że nieużywane skrzynki, których na razie jest znacznie więcej niż urządzeń, bo około 400, będą zakrywane specjalnymi pokrowcami, tak żeby kierowca miał jasną sytuację. - Kierowca musi mieć stuprocentową pewność. Jeżeli minie nieprzykryty maszt, to oznacza, że znajdowało się w nim urządzenie - tłumaczy. Na odcinkach, gdzie akurat nie będzie dokonywany pomiar prędkości, oprócz samych masztów, inspektorzy będą też zakrywać znaki informujące o kontroli.

Żółte skrzynki

Nowe przepisy zakładają też, że zarówno same miejsca pomiaru, jak i urządzenia mają być wyraźnie oznakowane. Dlatego wszystkie skrzynki na fotoradary zostaną pomalowane na żółto. Oprócz fotoradarów inspektorzy dostaną możliwość dokonywania pomiaru prędkości za pomocą specjalnych bram, które będą mierzyć średni czas przejazdu na danym odcinku. Na razie jednak ITD nie ma takich urządzeń, a przetargi na nie są dopiero planowane.

500 zł za nieudzielanie informacji o kierującym

Nowe przepisy wydłużyły również okres postępowania mandatowego z 60 do 180 dni. Dzięki temu mniej spraw będzie się przedawniać. Oprócz tego ustawodawca doprecyzował obowiązek udzielenia informacji o tym, kto kierował pojazdem. Dotychczas trudno było ustalić tożsamość kierowcy w przypadku niewyraźnego zdjęcia. - Od 31 grudnia za nieudzielenie informacji właściciel pojazdu dostanie mandat wysokości 500 złotych - uprzedza Marcin Książkiewicz z Komendy Głównej Policji.

Źródło: policyjni.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Tablice rejestracyjne bez tajemnic - PORADNIK

Panie kierowco, będzie mandat. A za co?

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Agora SA