Volkswagen górą

W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku Volkswagen po raz kolejny pobił rekord liczby sprzedanych samochodów. Klienci odebrali 5,37 miliona wszystkich marek koncernu VAG. To aż o 12,7 procent więcej niż w ubiegłym roku

Parking.moto.pl - Samochody czekają na Ciebie

A lepiej sprzedają się nie tylko Volkswageny. W skład koncernu wchodzi przecież także Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Seata, Skoda oraz dostawcza Scania. Najciekawiej wyglądała sprzedaż w ostatnim miesiącu. Jak wynika z danych koncernu, sprzedaż wrześniowa była aż o 7,9 procent wyższa, a nabywców znalazło ponad 663 tys. aut koncernu. Skąd te rekordy? To efekt ogromnego zainteresowania autami na nowych rynkach. W Chinach sprzedano ich o 39 procent więcej (1,48 mln sztuk), a w całym regionie Azji i Pacyfiku aż o 39,7 proc. Tendencję wzrostową utrzymano również w Rosji. W pierwszych dziewięciu miesiącach roku nabywców znalazło tam 92 300 pojazdów - to wzrost o 27,2 procent. Kryzys opuszcza już chyba także rynek amerykański, gdzie sprzedaż niemieckich aut poszła w górę o 21,2 proc (267 500 sztuk).

W tym zestawieniu Europa wypada dość blado. Co prawda tu też koncern sprzedał więcej samochodów niż w roku ubiegłym ale jedynie o 1,1 procent (2,5 mln sztuk). Warto jednak podkreślić, że cały rynek europejski spadł w tym czasie aż o 2,3 procent. Także i w tym przypadku można więc mówić o sukcesie.

Volkswagen jako odrębna marka też święci triumfy. Sprzedaż na wszystkich rynkach sięgnęła 3,39 mln sztuk, a więc o 12,2 proc. Lepsze wyniki odnotowano także w Chinach (wzrost o 33,9 proc.), USA (o 20,6 proc.), Rosji (o 26,2 proc.). Bezapelacyjnym zwycięzcą są jednak Indie. Liczby może nie są ogromne - sprzedano tam 16 000 aut, ale oznacza to aż siedmiokrotny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

A jak na tym tle wypada nasz rynek? Jak wynika z danych koncernu w Polsce samochody marki VW sprzedawały się nieco słabiej niż przed rokiem (spadek o 3,64 proc.), ale i tak pozwoliło to na awans marki w ogólnych statystykach sprzedaży z 5 na 3 miejsce. Obiecujące są też dane z września, w którym sprzedaż wzrosła o przeszło 22 proc.

Grzegorz Lepak

 

ZOBACZ TAKŻE:

VW Golf TSI - test wideo

Touran w nowej odsłonie - ZOBACZ TUTAJ

Volkswagen Golf - ogłoszenia
Więcej o: