Głupota czy nieodpowiedzialność?

Zapnij dziecko w foteliku. Okazuje się, że nie jest to oczywiste dla wszystkich rodziców. Nas widok pędzącego BMW na Gierkówce z dzieckiem na przednim fotelu zmroził. Dla przestrogi postanowiliśmy zrobić zdjęcia

Pędzące srebrne BMW z anteną CB na dachu nie robi wrażenie. Nawet gdy łamie przepisy i przejeżdża skrzyżowanie na czerwonym świetle. Wariat, pomyślicie. Owszem, ale w tym przypadku pirat drogowy wykazał się jeszcze większą ignorancją. Dlaczego? Bo na przednim fotelu wiózł uśmiechniętą mamę z wesołym bobaskiem na kolanach. To skrajna nieodpowiedzialność czy niewiedza?

Kodeks drogowy mówi jednoznacznie "W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym".

Jazda z dzieckiem na kolanach to nie tylko głupota, ale przede wszystkim wystawianie malucha na niebezpieczeństwo. Nie potrzeba zderzenia, wystarczy mocniejsze hamowanie, by 10 kilogramowy maluch zamienił się w ponad stukilogramowy ciężar nie do utrzymania przez najsilniejszą nawet mamę.

Na szczęście, gdy postanowiliśmy zrobić zdjęcie nieodpowiedzialnym rodzicom, szybko się zorientowali i wsadzili dziecko do fotelika, który spokojnie jechał pusty na tylnym fotelu. Tym razem nikt nie ucierpiał.

Jak wynika ze statystyk Laboratory for Accident Research, Biomechanics and Human Behaviour Studies, prawie połowa wypadków z udziałem dzieci zdarza się podczas jazdy krótszej niż 3 kilometry. Prawidłowe zabezpieczenie dzieci mogłoby zredukować poważne obrażenia w trakcie wypadków aż o 88 proc. w przypadku dzieci poniżej dziewiątego miesiąca i o 71 proc. w przypadku małych pasażerów w wieku od 9 miesięcy do 4 lat. To szczególnie ważna informacja przed wakacyjnymi wyjazdami.

Dodajmy, że fotelik może być zamontowany na przednim fotelu, ale tylko i wyłącznie w samochodzie, w którym można wyłączyć przednią poduszkę powietrzną.

Juliusz Szalek

ZOBACZ TAKŻE:

Zapnij dziecko w foteliku - ZOBACZ TUTAJ

Foteliki w taksówkach - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Skoda Octavia - ogłoszenia

Więcej o: