Lampka win(n)a

Świąteczny czas nie usprawiedliwi nas, jeśli po wypiciu alkoholu wsiądziemy za kierownicę
Rodzinne spotkania, miła świąteczna atmosfera, stwarzają sytuacje, kiedy trudno nam odmówić sobie choćby lampki wina. Nawet niewielka dawka alkoholu upośledza wzrok, ogranicza pole widzenia (kierowca ma tendencję do patrzenia na wprost, przez co nie dostrzega innych pojazdów i pieszych znajdujących się np. na poboczu). Zaburzeniom ulega także ocena odległości i prędkości. Im większy poziom alkoholu we krwi, tym kierowca staje się bardziej niebezpieczny.

Charakterystyczne dla nietrzeźwych kierowców są brawurowe zachowania na granicy ryzyka: przejeżdżanie na czerwonym świetle, czy drastyczne przekraczanie prędkości - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Choć w Polsce dozwolony limit alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, to już przy stężeniu zaledwie 0,1 promila koncentracja kierowcy podczas jazdy ulega obniżeniu. Jednocześnie zmniejsza się jego zdolność do prawidłowej oceny sytuacji na drodze.* Można przyjąć, że już po wypiciu kieliszka wina stężenie alkoholu we kwi osoby ważącej ok. 80 kg będzie wynosić ok. 0,1 promila.

Kierowca, który ma w planach jazdę samochodem, nie powinien w ogóle pić alkoholu - przestrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Nawet przy minimalnych dawkach może pojawić się problem z koordynacją wzrokową-ruchową kierowcy, która ma fundamentalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy - dodaje.


Wielu kierowców wierzy w domowe sposoby na błyskawiczne zmniejszenie ilości alkoholu w organizmie. Kawa może jedynie na krótką chwilę zniwelować senność, ale nie zneutralizuje alkoholu. Na spadek ilości alkoholu nie wpłynie też intensywne wdychanie świeżego powietrza, żucie gumy miętowej czy obfity posiłek.

W ubiegłym roku nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami prawie 10% ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących.** Warto aby kierowcy byli szczególnie wyczuleni na nietypowe zachowania pozostałych. Jeśli widzimy kierowcę, który jadąc przekracza linię jezdni, szeroko pokonuje zakręty, jedzie nierównym tempem czy wjeżdża tam, gdzie jest to niedozwolone, należy zwolnić i uważnie obserwować sytuację, by ustrzeć się przed niebezpieczeństwem. - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Źródła:
Szkoła Jazdy Renault
* National Institutes of Health, Office of science education, USA
** Wypadki drogowe w Polsce w 2008 roku, dane statystyczne policji

Szczepan Mroczek

 


ZOBACZ TAKŻE:

Nowe drogi i 28% mniej ofiar - ZOBACZ TUTAJ

Samochody - ogłoszenia

Więcej o: