Sprzedaż nowych aut w Polsce

W listopadzie sprzedano w Polsce 27 013 samochodów osobowych. To wynik o 6,8 proc. lepszy niż w październiku, ale o 0,4 proc. gorszy niż w listopadzie 2008 r. Co więcej, prognozy na nadchodzące miesiące nie są zbyt optymistyczne

Od początku roku do końca listopada sprzedaż wyniosła 291 818 aut. Jednak jak zostało mocno podkreślone w raporcie przedstawionym przez Instytutu Samar, uzyskany wynik nie odzwierciedla stanu polskiego rynku. Liczba samochodów kupionych i zarejestrowanych przez polskich klientów wyniosła w okresie od stycznia do końca października tylko niecałe 222 tys. sztuk. Analitycy z Samaru obliczyli, że łączny wynik za 11 miesięcy wyniesie około 244 tys. aut. Różnica pomiędzy liczbą sprzedanych samochodów, a liczbą rejestracji to wynik zakupów wykonanych przez klientów z zagranicy, głównie z Niemiec. Najchętniej wybieranymi przez nich modelami są Skoda Fabia, Volkswagen Golf oraz Skoda Octavia.

Wynik łącznej sprzedaży aut na polskim rynku w okresie od stycznia do końca listopada jest o 0,5 proc. lepszy niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Pierwsze miejscach listy najbardziej popularnych marek zajmują niezmiennie ci sami producenci. Na miejscu lidera wyraźnie umocniła się Skoda, która dzięki 34 620 sprzedanym autom zwiększyła swój udział w rynku z 10,2 do 11,9 %. Druga pozycja przypada Fiatowi, którego auta wybrało 29 381 klientów. Na trzecim miejscu Toyota, która jednakże odnotowuje dotkliwy spadek sprzedaży (zarówno w ujęciu sumarycznym, jak i miesięcznym). Listopadowa sprzedaż aut japońskiego producenta wyniosła 1 815 sztuk. To wynik o 22,4 % gorszy niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.

Kolejne miejsca - w ujęciu sumarycznym - zajmują Ford (24 496 aut) oraz Volkswagen (24 245 aut). Drugą piątkę otwiera Opel z liczbą 19 674 sprzedanych samochodów. Siódma lokata należy do Renault (15 643), ósma do Kii (13 409). Na dziewiąte miejsce awansował Hyundai z wynikiem 11 436 aut, na dziesiąte spadł natomiast Peugeot z liczbą 11 431 nabywców.

Z prognoz zawartych w raporcie wynika, że branża przygotowuje się na trudny rok. Po wygaszeniu dostaw dla klientów z Niemiec, krajowy popyt okaże się z pewnością zbyt mały by utrzymać obecny poziom sprzedaży. Sytuacji nie poprawi też zapewne rosnący poziom bezrobocia, który już na początku przyszłego roku może osiągnąć poziom 13 %.

Poniżej możecie posłuchać wczorajszej rozmowy z Wojciechem Drzewieckim z Instytutu Samar, który był gościem Macieja Głogowskiego w programie Raport Gospodarczy na antenie radia Tok FM.


Bartosz Sińczuk
Źródło: Instytut Samar

ZOBACZ TAKŻE:

Polska największym rynkiem w regionie - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Skoda Fabia - ogłoszenia

Więcej o: