Ruszyło usuwanie przydrożnych krzyży

Pisaliśmy niedawno o krzyżach ustawianych przy drogach. Problem jest bardzo delikatny i władze raczej unikały podejmowania stanowczych ruchów w tej sprawie. Do teraz. W Warszawie właśnie rozpoczęło się usuwanie ich z poboczy

Na polecenie stołecznego ZDM'u zajmuje się tym Zarząd Oczyszczania Miasta. We wtorek, z Warszawskich poboczy zniknęło ponad sto krzyży. W rozmowie z Gazetą, Adam Sobieraj z Zarządu Dróg Miejskich podkreśla: "Nie jest to atak na wiarę. Przywracamy tylko porządek". Umieszczanie przedmiotów w pasie drogowym jest nielegalne, ponieważ mogą - jak wynika z ekspertyz zamówionych przez ZDM - odwracać uwagę kierowców.

Rozumiemy tragedię, nie działamy przeciw rodzinom. Często pojawia się argument, że krzyż ma ustrzec innych. A jeśli ktoś się w niego zapatrzy, zaduma i kilkadziesiąt metrów dalej potrąci kogoś innego? - pyta Adam Sobieraj.

Z tym rozumowaniem zgadza się między innymi ks. Midura, krajowy duszpasterz kierowców, który w rozmowie z Gazetą dodaje, że "Kościół nie namawia do stawiania krzyży na poboczach".

Opinie na temat sposobności ustawiania ich przy drodze są skrajne. Z naszego sondażu wynika, że zdecydowana większość internautów (57 proc.) uważa stawianie krzyży na poboczach za zły pomysł. 24 proc. jest zdania, że ich obecność może działać jako przestroga dla kierowców, a tylko 5 % respondentów uznało, że jest to dobry sposób by upamiętnić tragedię.

Co dzieje się z krzyżami skonfiskowanymi przez Zakład Oczyszczania Miasta? Adam Sobieraj zapewnia, że są one traktowane z szacunkiem. Trafiają do magazynów, z których rodziny ofiar wypadków mogą je później odebrać. Zarząd Dróg Miejski poinformował też, że miejsca, z których zostały one zabrane będą inwentaryzowane raz w miesiącu na wypadek, gdyby pojawiły się tam nowe symbole.

Abstrahując od naszej opinii na temat tej akcji liczymy, że z równą determinacją ZDM będzie rozprawiać się z tzw. "dzikimi reklamami" (o tym problemie pisaliśmy tutaj).

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Mandaty do śmietnika - ZOBACZ TUTAJ

Samochody - ogłoszenia

Więcej o: