Akcja "Znicz 2009"

Już w najbliższą niedzielę Święto Zmarłych. Czas zadumy, refleksji oraz bardzo często - dalekich podróży samochodem. Jak co roku, wzmożone siły Policji będą tego dnia szczególnie dbać o nasze bezpieczeństwo

Funkcjonariusze będą sprawdzać między innymi trzeźwość kierujących, stan techniczny aut oraz prędkość, z jaką poruszają się po drogach. Policjantów nie zabraknie także przy cmentarzach, gdzie będą kierowali ruchem. Jak możemy przeczytać na stronie Komendy Głównej Policji, nasilonych kontroli możemy spodziewać się już w piątek. Poniżej, możecie znaleźć osiem podstawowych, przygotowanych przez Policję zasad, które mają pomóc, by nadchodzący weekend minął bezpiecznie i możliwie bezstresowo:

1. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu, czyli na pieszych i rowerzystów. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni.
2. Tam gdzie to możliwe korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą "uprzywilejowane" w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
3. Nie jedźmy na pamięć. W prasie lokalnej i telewizji zazwyczaj ukazują się informacje na temat objazdów, ograniczeń ruchu w rejonach cmentarzy. Warto się z nimi zawczasu zapoznać
4. W rejonach cmentarzy, na drogach, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe!
5. Pamiętajmy! Polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych, znaków drogowych. Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
6. Parkujmy samochód z głową, zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Samochodem nie wjedziesz na cmentarz, z wyjątkiem osób posiadających specjalne zezwolenia. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.
7. W podróży dopilnuj żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sam także nigdy o tym nie zapominaj!
8. Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto przy sobie posiadać też element odblaskowy lub latarkę.

Policja apeluje o ostrożną i rozsądną jazdę, o nie wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu oraz dostosowywanie się do oznakowań ograniczających prędkość, zakazujących parkowanie pojazdów czy nakazujących ruch jednokierunkowy.

bs
Źródło: Komenda Główna Policji

ZOBACZ TAKŻE:

Nowy bat na kierowców! - ZOBACZ TUTAJ

Użyj wyobraźni

Sprawdź przejezdność dróg przed podróżą - ZOBACZ TUTAJ

Bezpieczna zima z Goodyear - KONKURS

Samochody: Opel Vectra - ogłoszenia

Więcej o: