Pomarańczowe skrzyżowania

Na jednym z dużych wrocławskich skrzyżowań, na kierowców czeka nie lada niespodzianka. W walce z bezmyślnie blokującymi krzyżówkę użytkownikami dróg, centralną jej część pomalowano na jaskrawy, pomarańczowy kolor

Według pomysłodawców akcji ma to usprawnić przejazd przez skrzyżowanie. Pomarańczowa "plama" wskazuje kierowcom obszar, na który nie powinni wjeżdżać, jeśli nie widzą możliwości opuszczenia krzyżówki w danym cyklu świateł.

Oto co o nowej inicjatywie mówi Katarzyna Kasprzak z miejscowego departamentu infrastruktury i gospodarki:

To pilotażowy program, który miasto wdrożyło wspólnie ze Stowarzyszeniem "Linia życia". Jeśli okaże się, że takie oznakowanie działa na wyobraźnię kierowców, wprowadzimy je także na innych newralgicznych skrzyżowaniach w mieście.

Podobne rozwiązania stosowane są już między innymi w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Czy w Polsce przyniesie jakiekolwiek pozytywne rezultaty? Chcielibyśmy w to wierzyć, ale nie ukrywamy, że jesteśmy nieco sceptyczni.

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Ronda - bezpieczne, ale nie łatwe - ZOBACZ TUTAJ

Samochodem po Europie - PORADNIK

Samochody: Ferrari - ogłoszenia

Więcej o:
Komentarze (4)
Pomarańczowe skrzyżowania
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  0

  Jak znam naszych kierowców to te pasy (szczególnie na tych pomarańczowych łukach) potraktują jako wskazanie, że tu MOŻNA wjechać i poczekać na wolny przejazd.

 • Gość: Gość

  0

  Faktem jest, że nie powinno się wjeżdżać na skrzyżowanie jeżeli wiemy, że nie zjedziemy z niego, ale z drugiej strony, mnie uczono także, że nie możesz wjechać na skrzyżowanie jeśli pojazdy z innego kierunku jeszcze z niego nie zjechały. Ale fakt, że robiąc takie skrzyżowanie powinni najpierw jakoś wytłumaczyć o co w tym chodzi.

 • Gość: Gość

  0

  hmmm..przejeżdżam to skrzyżowanie codziennie w porannym szczycie od kilku lat i szczerze mówiąc nie zauważyłam, by blokowane było częściej i bardziej, niż kilka innych na mojej trasie (Krzyki- Psie Pole).
  Pilotażowo, dla zwrócenia uwagi- OK, ale 1) warto by fakt i cel dodania koloru głośniej rozpowszechnić, bo sama zwróciłam uwagę na zmianę, ale cel? powód? były dla mnie zagadką... 2) ten kolor podwyższa "czytelność" dróg przejazdu tak naprawdę tylko z lotu ptaka- uważam, że z poziomu kierowcy dotychczasowe linie były wystarczająco czytelne, oczywiście dla tych, którzy normalnie korzystają z tego typu "wskazówek". Na tych, którzy mają głęboko w ... przepisy i innych użytkowników kolor nie pomoże. Blokowanie skrzyżowań to rzadko kwestia niewiedzy, po jakim torze je przejechać a zwykle lekceważenia, bezmyślności i głupoty a z tym pomarańczowa farba sobie nie poradzi, niestety..

 • Gość: Gość

  0

  bardzo dobry pomysł - w wawie postuluje o takie oznaczenie na skrzyżowaniu połczyńskiej z powstańców śląskich,
  nie wiem co ma w sobie to skrzyżowanie, że wywołuje taką bezmyślność i samolubstwo??? tam przynajmniej 5 egoistów zostaje na skrzyżowaniu bez możliwości opuszczenia go w każdym cyklu świateł, wywołując tym paraliż komunikacyjny, bo inni wtedy nie mogą jechać na zielonym!!!
  postuluję rozpoczęcie akcji przeciw "kretynom" - trąbmy wszyscy na każdego który nie opuści skrzyżowania do momentu aż je opuści!!!
  jak raz poczuje się kretynem którego wszyscy wskazują palcami, to może przed drugim razem się zastanowi!!! w końcu pomimo korków,
  nie na wszystkich skrzyżowaniach mamy takie problemy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX