Uwaga! roboty drogowe

Jeśli wybierasz się do Rzeszowa i dalej na zachód, albo z Warszawy wyjeżdżasz dwójką w kierunku Poznania uważaj, drogowcy zabrali się za remonty nawierzchni. Dlaczego w wakacje? Bo tak wynika z harmonogramu prac - tłumaczą. Na szczęście rozkopanych fragmentów dróg nie jest zbyt wiele.

Przyjrzeliśmy się głównym trasom, które w okresie wzmożonego ruchu wakacyjnego będą przeżywały największe oblężenie. Jak się okazuje sprawny przejazd z domu na wakacje, lub odwrotnie, może okazać się kłopotliwy. Zanim dotrzemy zatem na miejsce wypoczynku, warto uzbroić się w cierpliwość.

Gdańsk-Warszawa-Kraków-Cieszyn
Jak wynika z informacji Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad pierwsze utrudnienia napotkamy przed Elblągiem, gdzie właśnie rozpoczęto przebudowę skrzyżowania, drugie z kolei w Ostródzie (430 m). Za Warszawą na krajowej siódemce napotkamy na pięć poważnych utrudnień w ruchu. Pierwsze to budowa wiaduktu na wysokości Grójca (przewężenie i ograniczenie prędkości do 50 km/h). Po jego minięciu nie ma się co rozpędzać. Chwilę dalej trwa przebudowa drogi na odcinku niemal 18 km (70 km/h). Kolejne utrudnienia napotkamy w Skarżysku Kamiennej i dwa w Kielcach. Dalsza droga do Krakowa jest już wolna od remontów. Przed granicą zwolnimy jeszcze w Brzeźnicy (przebudowa mostu).

Rzeszów-Wrocław-Zgorzelec
Droga z Rzeszowa na zachód usiana jest remontami. Odcinki Sędziszów- Ropczyce (13 km), Ropczyce-Nagawczyna (10 km), Nagawczyna-Pilzno (14 km) Pilzno-Machowa (7,5 km) są w przebudowie skutecznie paraliżując sprawny przejazd w kierunku Tarnowa. Kolejne utrudnienia pojawią się w dużych miastach: Kraków (przebudowa drogi Libertów - Gaj - Głogoczów - Myślenice), Katowice (3 km), Gliwice (budowa autostrady i wiaduktu). Za Wrocławiem (Pietrzykowice - Bielany Wrocławskie) prowadzone są roboty drogowe na odcinku 3,5 km. Już 17 lipca powinny skończyć się prace na skrzyżowaniu w Godzieszowie -Wykrotach, podobnie jak budowa węzła autostradowego w Jędrzychowicach tuż przed Zgorzelcem.

Katowice-Łódź-Toruń-Gdańsk
Przebudowa mostu w Koziegłowach (400m) to jedyne roboty drogowe aż do Łodzi. Następne utrudnienia napotkamy dopiero w Kajewie za Krośniewicami. Na ruch wahadłowy natkniemy się za Świeciem (1,14 km), a dalej już pomkniemy bez przeszkód. Gdyby nie remonty i co gorsza wakacyjno-weekendowe korki podróż powinna zająć 7-8 godzin. Niestety przez remonty może się to okazać nierealne.

Warszawa-Świecko (granica z Niemcami)
Wyjazd z samej Warszawy może i nie jest uciążliwy, ale już w Błoniach zaczynają się remonty. Praktycznie aż do Sochaczewa (ok. 33 km) nie ma możliwości wyprzedzania. Ruch kierowany jest jednym zwężonym pasem w każdym kierunku, nie ma pobocza. Co gorsze momentami trzeba pokonywać progi jakie drogowcy zostawili po zrywaniu starej nawierzchni. Kolejne problemy z płynnością pojawią się w Mostkach (odnowa nawierzchni) i w Stoku (budowa zjazdu).

Najwięcej niedogodności można napotkać na kilku odcinkach dróg krajowych. Oto kilka z nich o największym zagęszczeniu robót drogowych:
- Droga nr 3 Gorzów Wlkp. - Szczecin
- Droga nr 45 Opole - Gorzyce
- Droga nr 10 Toruń - Warszawa
- Droga nr 42 Radomsko - Skarżysko Kamienna
- Droga nr 46 Opole - Nysa

Jeśli macie swoje uwagi, wiecie o jakichś szczególnych utrudnieniach w ruchu spowodowanych letnimi remontami, podzielcie się nimi w komentarzach

Marcin Lewandowski

Samochodem po Europie - Poradnik - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o: