Bezpieczne lato w mieście

Statystki alarmują - miesiące letnie sprzyjają największej liczbie wypadków z udziałem dzieci. Wakacyjnych zagrożeń można uniknąć, utrwalając najmłodszym wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Rady są szczególnie istotne dla tych pociech, które spędzają wakacje w mieście

Pomimo, iż widoczność na drogach jest w lecie znacznie lepsza, a zmrok zapada o kilka godzin później, niż w okresie jesienno-zimowym, w wypadkach komunikacyjnych ginie w tym okresie nawet kilka razy więcej dzieci - alarmuje Policja. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych z udziałem najmłodszych jako pieszych jest nagłe wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie spoza pojazdu oraz przebieganie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Dużą liczbę sprawców wypadków stanowią również dzieci - rowerzyści.

Istotne jest, by dziecko było świadome niebezpieczeństw i poruszało się bezpiecznie w miejskim ruchu drogowym. Poniżej znajdziecie kilka rad ekspertów przygotowanych specjalnie dla programu "Bezpieczeństwo dla wszystkich" Renault.

Zabawy w okolicach domu. Wakacje to okres zabaw w pobliżu domu. Niewielu rodziców wie, że aż 65% wypadków zdarza się w strefie bliskiej miejsca zamieszkania. Pierwszym odruchem dziecka, któremu piłka wypadnie na jezdnię, jest jej złapanie. Jeśli kolega zawoła je z drugiej strony ulicy, w pierwszym odruchu dziecko będzie chciało przebiec na drugą stronę. Dlatego rolą rodzica jest uświadomienie dziecku, jak ważne jest, aby nigdy nie bawiło się na jezdni i chodnikach w jej pobliżu, lecz wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych - na skwerach i w obiektach sportowych.

Ruch uliczny a wzrost dziecka. W mieście, dodatkowym zagrożeniem dla dzieci jest ich niski wzrost, który nie pozwala dobrze widzieć i być widzianym. Dla własnego bezpieczeństwa, dziecko musi być świadome swojego wzrostu za każdym razem, gdy porusza się po ulicy. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż dziecko musi najpierw pokazać się pojazdom, które nadjeżdżają, zanim przejdzie przez jezdnię. Najmłodsi powinni dojść aż do granicy stojących samochodów, by je zobaczono. Muszą one również zwracać uwagę na przeszkody, które ograniczają pole widzenia i przewidzieć, że za nimi może być jadący pojazd. W momencie przechodzenia przez ulicę, dziecko nie widzi nic ponad stojącymi samochodami.

Jazda na rowerze. Dziecko na rowerze w ruchu drogowym jest zdane na siebie. Brak nadwozia i niestabilność roweru sprawiają, że jest narażone na wiele niebezpieczeństw. Przed każdą przejażdżką dziecko powinno założyć kask oraz przyczepić odblaski, które poprawią jego widoczność. Zbliżając się do skrzyżowania, dziecko powinno zacząć zwalniać, a gdy dojedzie do krawędzi jezdni zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Wybierając się na wyprawę ze swoimi przyjaciółmi, dzieci muszą pamiętać, aby jechać jeden za drugim - "gęsiego". Jazda obok siebie uniemożliwia innym pojazdom bezpieczne wyprzedzanie i stwarza niebezpieczeństwo zderzenia się rowerzystów ze sobą.

Źródło: Renault "Bezpieczeństwo dla wszystkich"

Polskie drogi - rozpoczynamy akcję - ZOBACZ TUTAJ

Jak się prowadzi po narkotykach? - WIDEO

Więcej o:
Copyright © Agora SA