Bezpieczna droga na urlop

Lipiec i sierpień to dla wielu sezon wakacyjnych wyjazdów. Żeby w pełni cieszyć się długo wyczekiwanym urlopem, trzeba najpierw bezpiecznie dojechać do celu. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault zebrali kilka złotych zasad, które pomogą odpowiednio przygotować się do podróży

Sprawny samochód Nawet jeśli podczas codziennej jazdy nasze auto sprawuje się bez zarzutów, jest kilka rzeczy które należy sprawdzić przed każdą dłuższą podróżą. Na kilka dni przed planowanym wyjazdem, należy sprawdzić poziom oleju, dolać płyn do spryskiwaczy, upewnić się czy prawidłowo działają wszystkie światła oraz wycieraczki.

Nie należy także zapominać o sprawdzeniu opon. To od ich stanu między innymi zależy bezpieczeństwo podróżnych. Równie ważne jak wysokość bieżnika (min. 1,6 mm) jest ciśnienie w oponach, które określane jest przez producenta naszego auta.

Bezpieczeństwo dzieci Szczególnie narażeni na poważne obrażenia podczas wypadków są mali pasażerowie, dzieci do lat 12, których wzrost nie przekracza 150 cm, powinny być obowiązkowo przewożone w specjalnych fotelikach. Więcej na ten temat możecie znaleźć w naszym małym poradniku tutaj . Pozostałe osoby, także te siedzące z tyłu, muszą natomiast pamiętać o zapięciu pasów.

Zwierzęta w podróży Bardzo ważne jest odpowiednie przewożenie zwierząt. Co prawda przepisy ruchu drogowego tego nie precyzują, dobrze aby mniejsze zwierzęta np. koty, króliki czy małe psy na czas podróży były umieszczane w specjalnych klatkach lub kojcach. Większe psy najlepiej przewozić zapięte w specjalną uprząż przymocowaną do pasów lub też w bagażnikach aut typu kombi - tak, aby ograniczyć możliwość niekontrolowanego przemieszczania się wewnątrz samochodu.

Bagaże pod kontrolą Walizki i torby przewożone na tylnej kanapie oraz na półce za siedzeniami nie powinny ograniczać widoczności. Dodatkowo, szczególnie w tylnej części auta, nie powinny znajdować się nieumocowane przedmioty.

Prędkość pojazdu zwiększa jego masę kilkadziesiąt razy i przy nagłym hamowaniu mały telefon komórkowy leżący na tylnej półce jest zagrożeniem porównywalnym z rzuceniem w kogoś kamieniem - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Jeżeli postanowimy zabrać ze sobą rowery, pamiętać trzeba, by zamocować je stabilnie a ciężar rozłożony był proporcjonalnie. W przypadku gdy przewozimy je na dachu, należy jechać możliwie płynnie, unikać nagłego hamowania czy pokonywania zakrętów z dużą prędkością. Trzeba też pamiętać, że duży bagaż na dachu powoduje, że auto bardziej wrażliwe na silne podmuchy wiatru. Czasami może on też uniemożliwić wjazd pod niektóre tunele czy wiadukty.

Wypoczęty kierowca

Odpowiednio przygotowany powinien być nie tylko samochód, ale także kierowca. Zalecany jest odpoczynek oraz unikanie spożywania choćby najmniejszych ilości alkoholu na minimum kilkanaście godzin przed podróżą. Niewskazane jest także prowadzenie samochodu po zjedzeniu obfitego posiłku, bo może to powodować senność w trakcie jazdy. W czasie długiej podróży należy również robić sobie kilkuminutowe przerwy - najlepiej co 2-3 godziny. Ze względu na porę roku, przydatne mogą się także okazać okulary przeciwsłoneczne.

Planowanie podróży Trasa podróży powinna być dokładnie zaplanowana, łącznie ze sprawdzeniem pogody w regionie, do którego się zmierza. Latem należy się także liczyć z tym, że wzmożony ruch i korki mogą wydłużyć planowany czas podróży.

Warto wyjechać nieco wcześniej, jeśli o konkretnej godzinie chcemy dojechać do miejsca przeznaczenia. Podróży lepiej jednak nie planować pomiędzy północą a godziną szóstą rano, bo wówczas czujność i reakcje kierowcy są znacznie osłabione, a intensywny blask świateł innych samochodów może potęgować uczucie zmęczenia i irytacji - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Jeśli kierowca w trakcie jazdy korzysta z mapy samochodowej GPS, powinien pamiętać, aby nie ufać jej bezgranicznie - w trakcie podróży zawsze istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia niespodziewanych robót drogowych lub zmian w organizacji ruchu.

Bartosz Sińczuk Źródło: Szkoła Jazdy Renault

Po narkotykach rozum wysiada - ZOBACZ TUTAJ

Niebo może zaczekać - WIDEO

Więcej o:
Copyright © Agora SA