Ciemne chmury nad Daimlerem

Kilka godzin temu świat obiegła informacja o tym, że Daimler zdecydował się ostatecznie zrezygnować ze wszystkich udziałów jakie posiadał w Chryslerze. Teraz niemiecki koncern ogłosił wyniki sprzedaży za pierwszy kwartał i trzeba przyznać - nie bije z nich optymizmem

Do dziś posiadał jeszcze 19,9 % akcji walczącego obecnie o przetrwanie amerykańskiego giganta. W nocy czasu polskiego Daimler zdecydował się podpisać porozumienie, w którym rezygnuje z wszystkich pozostałych udziałów oraz "daruje" Chryslerowi wszelkie zaległe zobowiązania, co ułatwić ma temu ostatniemu fuzję z włoskim Fiatem.

Pierwszy kwartał Daimler zakończył ze stratą wynoszącą 1,4 miliarda euro. Dla porównania, w zeszłym roku ten sam okres zamknął z 1,97 miliardami euro zysku. Globalna sprzedaż niemieckiego koncernu spadła natomiast o 34% i wyniosła 332 300 pojazdów.

Sprzedaż samochodów osobowych wyniosła 231 200 aut, co oznacza wynik gorszy o 27,4% w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku (318 300). Znaczne spadki wykazały również pozostałe oddziały koncernu. Największą różnicę odnotowano w przypadku vanów Mercedesa - 58% mniej sprzedanych aut niż w roku ubiegłym. Popyt na ciężarówki Daimlera obniżył się 39%, a na autobusy o 26%.

Niemiecki koncern przygotowywał się na kiepskie wyniki, jednak nawet on był chyba nieco zaskoczony ostatecznymi wyliczeniami. W najbliższym czasie zamierza wprowadzić w życie program oszczędnościowy, który pozwoli mu "odłożyć" około 4 mld euro, z czego połowa pochodzić ma z redukcji kosztów osobowych.

Bartosz Sińczuk

S-klasa w Polsce - ZOBACZ TUTAJ

Legenda srebrnej strzały - WIDEO

Samochody: Mercedes - ogłoszenia

Więcej o: