Pirelli pracuje nad Cyber-oponą

Gigant oponiarski planuje w niedalekiej przyszłości wprowadzenie na rynek opony, która ma znacznie poprawić bezpieczeństwo czynne. Wszystko za sprawą małego chipa wmontowanego w czoło opony.

System monitorowania ciśnienia w oponach nie jest już ani żadną nowością ani luksusem zarezerwowanym tylko dla najdroższych aut. Kolejnym krokiem na drodze do tworzenia coraz lepszych systemów bezpieczeństwa jest połączenie ich właśnie z urządzeniem monitorującym pracę każdej opony, jej temperaturę a także napięcia jakim poddana jest w czasie jazdy. Pomysł wydaje się rozsądny, bo na razie systemy bazują na danych dostarczanych z ruchu kół a nie bezpośrednio z opon. A przecież samochód ma kontakt z nawierzchnią jedynie przez opony, więc można stwierdzić, że dotychczasowe rozwiązania działają z lekkim opóźnieniem.

Dzięki nowemu systemowi, ESP i ABS miałyby reagować dużo szybciej niż obecnie, zanim jeszcze pojawią się problemy z przyczepnością. Nad takim rozwiązaniem pracuje Pirelli, które zapowiada wprowadzenie opon z chipem najpierw do motocykli, a następnie także do samochodów. Mały nadajnik w oponie będzie działał jedynie w czasie ruchu pojazdu, bo tylko wtedy będzie wytwarzana energia elektryczna - coś w rodzaju zaawansowanego dynama. 

Opona zostanie wprowadzona na rynek na początku 2010 roku. Nazywać się będzie Cyber Tire Lean w motocyklach oraz po prostu Cyber Tire w samochodach. 

 

jk

 

Wybierz samochód dla siebie: oferty na autotrader.pl

Więcej o:
Komentarze (8)
Pirelli pracuje nad Cyber-oponą
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  0

  kornik -> ładnie, choć nie łatwo, powiedziane!

 • Gość: Gość

  0

  pomijając wszystko inne, moje wątpliwości budzi inteligencja osoby która przypisuje taką cechę oponie. kto ma wyższe IQ?

 • Gość: Gość

  0

  następny bajer, który najpierw uzależni, a potem się zepsuje. Jak mi w Lagunie II czujniki ciśnienia wysiadły 1500 km od domu, to do Polski wracałem "na jednym kole", przynajmniej jeżeli wierzyć komputerowi. Cud boski, że żadna opona się rzeczywiście nie przebiła.

 • Gość: Gość

  0

  pizzy nie zrobi, ale może cię wygwizdać

 • Gość: Gość

  0

  i tak elektronika was zeżre

 • Gość: Gość

  0

  odezwał sie polski frustrat

 • Gość: Gość

  0

  nie ale zrobi z Ciebie pizde

 • Gość: Gość

  0

  A pizzę taka opona zamówi ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX