Jesień na drogach | Bezpieczeństwo

Październik i listopad to ze względu na warunki atmosferyczne najbardziej niebezpieczne miesiące dla pieszych. Szczególnie zagrożone są w tym czasie dzieci

Warto przypomnieć najmłodszym o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo to one pozwalają zdecydowanie ograniczyć ryzyko:

- w mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem poboczem lewej strony drogi, - przez jezdnię powinniśmy przechodzić wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, - pod żadnym pozorem nie wolno przebiegać przez drogę, nawet na przejściu dla pieszych (przebieganie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu jest wciąż jedną z najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem dzieci), - samochód może nadjechać szybko i z każdej strony, dlatego trzeba zawsze uważnie rozglądać się w obie strony.

***

Ale przecież nie tylko zachowanie dziecka decyduje o jego bezpieczeństwo. Bardzo ważna jest widoczność. To ona wpływa na czas reakcji kierowcy i tym samym na drogę hamowania samochodu. Polskie prawo nakazuje noszenie elementów odblaskowych wszystkim dzieciom do lat 15 poruszającym się poza obszarem zabudowanym. Jeżeli najmłodsi będą wyposażeni w odblaski, wówczas kierowca w nocy jest w stanie dostrzec je nawet z odległości 150 metrów. Brak takich elementów powoduje, że sylwetka będzie widoczna dopiero z 20 - 30 metrów. Samochód, który będzie jechał szybciej niż 60 km/h zwykle nie zdąży wykonać bezpiecznego manewru. By nie zapominać o odblaskach, najlepiej przy zakupie wybierać ubrania lub buty z elementami odblaskowymi.

Kilka lat temu władze gminy Niepołomice rozdały w szkołach kamizelki odblaskowe i wprowadziły niepisany obowiązek ich używania w drodze do domu. Pomysł przyjął się i z pewnością uratował wiele dzieciaków od kalectwa i śmierci. Obecnie już wiele gmin propaguje bezpieczeństwo właśnie tą bardzo skuteczną metodą. Koszt zakupu kamizelki jest stosunkowo niewielki (kilkanaście złotych), a skuteczność bardzo duża. Kamizelka jest świetnie widoczna w dzień i w nocy i pozwala kierowcy dużo wcześniej dostrzec zagrożenie.

Choć prawnie obowiązek noszenia elementów odblaskowych dotyczy tylko dzieci, zdaniem redakcji co wielokrotnie podkreślaliśmy, powinien być rozszerzony również na dorosłych pieszych i rowerzystów, którzy poruszają się drogą po zmroku poza terenem zabudowanym.

Każda osoba, która porusza się wzdłuż drogi poza terenem zabudowanym po zmroku powinna nosić elementy odblaskowe, dla własnego bezpieczeństwa. Przy niesprzyjającej jesiennej pogodzie, kierowcy często dostrzegają pieszych w ostatniej chwili i jeśli zdążą zareagować, to najczęściej wykonują paniczne manewry niebezpieczne dla wszystkich użytkowników dróg.

Do obowiązków rodziców należy też sprawdzenie, czy przewożone autem dziecko ma zapięte pasy bezpieczeństwa. Według statystyk zmniejszają one ryzyko śmiertelnego wypadku osoby siedzącej na przednim siedzeniu aż o 35 proc. Pasażerowie do 12 roku życia muszą być przewożeni w specjalnym foteliku. Jednoczesne użycie fotelika i pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko odniesienia poważnych obrażeń aż o 70 proc. Więcej o przewożeniu dzieci w fotelikach .

W ciągu ostatnich lat prowadzono wiele akcji uświadamiających jak duże znaczenie ma noszenie przez pieszych elementów odblaskowych. Najwyraźniej do części użytkowników dróg przekaz dotarł, bo coraz częściej na drogach widać osoby z odblaskami. Oby takich przykładów można było oglądać więcej.

Szczepan Mroczek

ZOBACZ TAKŻE:

Przez czekoladki z rumem nie stracisz prawa jazdy

Kobiety prowadzą bezpieczniej

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Copyright © Agora SA