Dla synusia i tatusia

Nie macie pomysłu na prezent gwiazdkowy. Może nie jest jeszcze za późno. Oto zabawka która spodoba się fanom motoryzacji w każdym wieku.

Modeli silników zbudowanych przez fanów lego i motoryzacji jednocześnie powstało wiele. Wystarczy poszukać w internecie, aby znaleźć mnóstwo przykładów takich zabawek. Po podłączeniu napędu (zazwyczaj pneumatycznego) i obrotomierza otrzymujemy model pracującego silnika, dający realne pojęcie o tym, jak skomplikowaną konstrukcją są prawdziwe silniki spalinowe.

Firma LPE Power postanowiła wyjść na przeciw wszystkim amatorom takich modeli, którym brak czasu na własne próby i zaoferowała gotowe do kupienia modele dwóch silników: trzy i czterocylindrowego. Ceny obydwu są identyczne i wynoszą bagatela 240 euro. Różnica, poza konstrukcją, polega na maksymalnych obrotach. Dla większego silnika jest to 2000 obr/min przy ciśnieniu 4 barów. Mniejszy motor przy takim samym ciśnieniu osiąga 2600 obr/min. Są to wartości typowe m.in. dla silników dużych samochodów ciężarowych.

Fani tuningu mogą eksperymentować z większym ciśnieniem. Firma zaleca wartości nie przekraczające 6 barów, ale maksymalne ciśnienie testowane przez producenta wynosi 8 barów.

Jak widać gotowy silnik może być doskonałym prezentem dla naszej pociechy. Żonę można przekonać używając magicznego słowa "lego", co zawsze brzmi lepiej, niż kolejka elektryczna, nie mówiąc o strzelbie na śrut.

Zobacz jak pracuje silnik czterocylindrowy

Zobacz jak pracuje silnik trzycylindrowy

mjl, źródło: Jalopnik, LPE Power

 

Samochody: Daewoo - ogłoszenia

 

 

Więcej o: