Niebezpieczny zapach

Zapachu rumianku, jaśminu i lawendy w samochodzie może zwiększyć ryzyko wypadku

Wszystko o samochodach: PARKING.MOTO.PL

Węch jest jednym z najbardziej czułych zmysłów bezpośrednio wpływającym na emocje i samopoczucie. Choć poziom wrażliwości jest u każdej osoby inny, najlepiej, aby w samochodzie dominowały zapachy świeże i delikatne, takie jak np. zapach bryzy morskiej czy mięty. Ten ostatni wpływa szczególnie pozytywnie na poziom koncentracji, łagodząc jednocześnie uczucie rozdrażnienia i zmęczenia.

Niewskazany zapach może prowadzić do irytacji skutkującej agresywnym i niebezpiecznym stylem jazdy. Może też wywołać przeciwną reakcję i przyczynić się do zbyt dużego odprężenia - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Niesprzyjające jeździe samochodem są zapachy żywności, np. pozostawionych opakowań po hamburgerach. Dlatego ważne jest, aby dbać o czystość w aucie. Z elementów plastikowych wewnątrz auta należy - podobnie jakw przypadku mebli w mieszkaniu - regularnie wycierać kurz. Tapicerkę siedzeń należy również odświeżać szczególnie jeśli autem podróżują dzieci i zwierzęta. Dla większego komfortu warto od czasu do czasu oddać auto do myjni na kompleksowe czyszczenie i odświeżenie wnętrza.

Zapachy sprzyjające jeździe samochodem:

-mięta i cynamon - zmniejszają uczucie irytacji

-cytryna i kawa - poprawiają poziom koncentracji

-morska bryza - działa relaksująco i uspokajająco

Zapachy, których należy unikać w aucie:

-rumianek, jaśmin, lawenda - używane w większości kwiatowych odświeżaczy powietrza - są stosowane przy leczeniu bezsenności i mogą powodować nadmierne odprężenie.

-zapachy leśne - mogą działać zbyt odprężająco, nie są polecane osobom cierpiących na katar sienny

-zapach świeżego chleba - może wywoływać irytację, uczucie głodu, a przez to obniżenie koncentracji kierowcy.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ZOBACZ TAKŻE:

Jestem z Warszawy. Mam pierwszeństwo - ZOBACZ TUTAJ

Jazda na podwójnym gazie - ZOBACZ TUTAJ

Opony zimowe - ostatni dzwonek - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Agora SA