Wyprzedaż sportowych Pontiaków

Jeden z twórców sportowego ducha marki Pontiac - Jim Wangers - wyprzedaje swoją kolekcję najbardziej smakowitych modeli firmy

I choć dzisiaj marka Pontiac pozostaje tylko wspomnieniem, Jim Wangers na zawsze będzie się kojarzył z najlepszym dla niej okresem.

W latach 60. Pontiac zajmował na amerykańskim rynku trzecie miejsce pod względem sprzedaży, plasując się za Chevroletem i Fordem. Uchodził jednak za producenta najbardziej rasowych wozów, prawdziwych fabryk adrenaliny na kołach. Ten wizerunek pomogły wykreować takie modele jak GTO i Firebird, a za ich promocję odpowiadał właśnie Jim Wangers. W czasie świetności amerykańskich mięśniaków można go było zresztą spotkać na ulicach Detroit, ścigającego się za kierownicą GTO.

Tuż po uśmierceniu marki, Jim Wangers udzielił gorzkiego wywiadu, w którym wskazał winnych za fatalne wyniki sprzedaży. Uważał m.in., że błędem było odejście od wcześniejszego nazewnictwa modeli (Bonneville, Trans Am, Grand Prix) na rzecz litery G połączonej z cyfrą oraz produkcja niektórych niedopracowanych modeli. Spowodowało to dewaluację wizerunku Pontiaka.

Dziś 84-letni Wangers chce, by inni też mogli nacieszyć się szybkimi Pontiakami. Przyznaje, że nie jest już w stanie poświęcać im tyle uwagi, co dawniej, choć nadal udziela się wśród miłośników marki. Na sprzedaż trafia dziesięć wyjątkowych aut:

- 1969 Trans Am
- 1965 GTO Sport Coupe
- 1966 GTO Convertible
- 1967 Firebird 400
- 1969 GTO Judge x2
- 1979 Firebird Trans Am
- 1989 Firebird Trans Am
- 1999 Firebird Trans Am
- 2000 Holden Commodore HSV GTS-R

Są wśród nich egzemplarze z symbolicznym przebiegiem 100 mil oraz specjalne modele, wyprodukowane z okazji urodzin modelu Trans Am. Jeśli interesują Was dodatkowe szczegóły i zdjęcia, kliknijcie tutaj.

Marcin Sobolewski

Tak się robi silnik do Corvette


Camaro przyjedzie do Europy - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Chevrolet Corvette - ogłoszenia

Więcej o: