CB: jak wybrać odpowiedni sprzęt

Na rynku znajduje się całe mnóstwo urządzeń CB w najróżniejszych cenach. Jak nie popełnić błędu? Podpowiadamy, czym kierować się przy doborze urządzenia i anteny

Urządzenia CB dostępne są w wielu miejscach - między innymi na stacjach benzynowych, bazarach, w hipermarketach a także w internecie. Miejsce zakupu tak naprawdę nie ma znaczenia. Gwarancję i tak na sprzęt daje producent. My polecamy jednak wybrać punkt, który specjalizuje się w sprzedaży takich urządzeń. Tylko tam osoba nieznająca się na CB może liczyć na fachową pomoc i poradę.

Wydaje się wam, że wystarczy wybrać najtańsze radio i jakąś antenę? Nic bardziej mylnego. Co prawda w ten sposób dołączymy do grona "mobilków", jednak dłuższe użytkowanie urządzenia może sprawić więcej kłopotów niż korzyści. Ciągłe szumy, słaby zasięg może jednie popsuć przyjemność korzystania z radia.

Te najtańsze to wydatek około 200 zł. Najdroższe urządzenia to koszt nawet 1000 zł. Przed wyborem warto najpierw sprawdzić opinie użytkowników. W internecie nietrudno znaleźć informację na ten temat. Wydawałoby się, że kupno najdroższego z nich da nam gwarancje 100-procentowego sukcesu. Nic bardziej mylnego. Najbardziej zaawansowane model mają rozbudowane menu, gdzie często najprzydatniejsze dla kierowcy funkcje mogą być trudno dostępne. Podczas jazdy korzysta się praktycznie z kilku parametrów, dlatego oprócz ceny ważna jest łatwość obsługi.

Kolejny krok to odpowiedni dobór anteny. Można przyjąć, że im dłuższa antena, tym lepszy zasięg nadawania i odbioru. Pamiętajmy jednak, że zamontowana na dachu czy klapie bagażnika powoduje opór powietrza. Przy dużych prędkościach (powyżej 150 km/h) potrafi czasami zsunąć się lub odczepić. Długi bat jest też niepraktyczny przy przechowywaniu lub wsadzaniu do kufra, a na dodatek będzie przeszkadzać przy wjeździe na parkingi podziemne. Duży zasięg paradoksalnie może utrudnić korzystanie z radia. No bo po co kierowcy informacje, jaki jest stan dróg w obrębie 100 kilometrów? Potrzebne  są informacje w granicy 20 km. Na drogach jest tylu zmotoryzowanych korzystających z radia, że w zupełności wystarcza krótka antena. Producenci oferują 40-centymetrowe modele, które zapewniają zasięg około 5 km. Przy dłuższych antenach ten zasięg z powodzeniem możemy podwoić.

Kolejne pytanie, które padnie z ust sprzedawcy, to sposób montażu. Najczęściej stosuje się dwa z nich. Jeżeli korzystamy z jednego auta, to możemy pokusić się o montaż na stałe. Takie rozwiązanie ma dwie zalety: lepszy zasięg przy tej samej długości anteny oraz trwałe umocowanie, co daje nam gwarancję, że ta nie odpadnie przy większych prędkościach. Anteny z podstawą magnetyczną będą lepszym rozwiązaniem w przypadku, kiedy korzystamy z wielu aut.

Jeżeli skompletujemy radio i antenę pozostaje montaż. Większość sprzedawców zaproponuje wam strojenie. Tutaj znowu przewagę mają osoby, które korzystają z jednego auta, ponieważ urządzenie stroi się do danego auta. Rezygnacja z tej opcji oznacza nieco gorsze parametry pracy, co przekłada się na krótszy zasięg i większe zakłócenia. Korzystając z wielu aut, można zaopatrzyć się w reflektometr (ok. 30 zł) - łatwe w obsłudze urządzeni do strojenia.

Jeżeli chodzi o podłączenie urządzenia, to można zrobić to na dwa sposoby: za pomocą gniazdka zapalniczki lub bezpośrednio do instalacji auta. Ten drugi sposób gwarantuje lepszą pracę, ale bardziej funkcjonalne jest gniazdko. Z tak przygotowanym sprzętem bez obaw można wyruszyć w drogę. Wszystkim nowym użytkownikom CB życzymy miłej zabawy - bajo.

Marek Sworowski                                                                           Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

ZOBACZ TAKŻE:

CB radio - słowniczek - ZOBACZ TUTAJ

CB radio - początki - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Aston Martin - ogłoszenia

źródło: Okazje.info

Copyright © Agora SA