"Wyścig w chmury" bez... kierowcy

Co roku w Kolorado odbywa się jeden z najstarszych amerykańskich wyścigów - Pikes Peak Hill Climb. Grupa naukowców ma ambitny plan, by w przyszłym roku wziął w nim udział samochód bez kierowcy

Z zewnątrz, poza dziwnie wyglądającymi "uszami", Audi nie wyróżnia się niczym szczególnym. To jednak tylko pozory. Pod karoserią biją bowiem dziesiątki elektronicznych serc, pozwalających "tetetce" poruszać się bez pomocy człowieka. Nad w pełni autonomicznym coupe pracują wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Stanford oraz specjaliści z Volkswagen Automotive Innovation Lab. Auto przeszło już pomyślnie pierwsze próby w legendarnym Bonneville.

Testy na płaskim jak stół, wyschniętym jeziorze to jednak kaszka z mleczkiem w porównaniu z zadaniem, jakie dla zautomatyzowanego Audi szykują jego twórcy. Ekipa naukowców postanowiła bowiem, że "tetetka" weźmie udział w najbliższym wyścigu na Pikes Peak. Odbędzie się on dopiero 27 czerwca, więc inżynierowie mają sporo czasu na przygotowanie bezzałogowej "rajdówki". Cel, jaki przed nią postawiono nie jest jednak tak łatwy, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Droga na szczyt liczy bowiem 20 km, a pomiędzy startem a metą auto będzie musiało pokonać 156 zakrętów i zmierzyć się z różnicą wysokości wynoszącą niemal 1,5 km. Jakby tego było mało, trasa składa się z trzech odcinków o różnej nawierzchni, a w górnych partiach biegnie na krawędzi kilkusetmetrowych przepaści.

To co wygląda na czystą zabawę, jest tak naprawdę elementem coraz bardziej zaawansowanych prac, jakie od lat Uniwersytet Stanford (i nie tylko on) prowadzi nad autonomicznymi samochodami przyszłości. Przeciwnicy coraz powszechniejszej "komputeryzacji" samochodów mogą kręcić nosem, my jednak trzymamy kciuki za powodzenie tego projektu. Poniżej znajdziecie film przedstawiający "bezzałogowe" Audi, które w przyszłym roku spróbuje powalczyć w Pikes Peak Hill Climb.

Bartosz Sińczuk


ZOBACZ TAKŻE:

Audi R8 e-Tron zaprojektował Polak - ZOBACZ TUTAJ

Bezpieczna zima z Goodyear - KONKURS


Zaplanuj swoją podróż z Moto.pl - zobacz jakie warunki panują na drodze


Samochody: Audi TT - ogłoszenia

Więcej o: