Nowa opona deszczowa RainExpert

Specjalizująca się w produkcji opon deszczowych firma Uniroyal zaprezentowała właśnie nowy model przeznaczony do samochodów miejskich i kompaktowych

Projektant opony Jürgen Brockmann wyposażył nowy model RainExpert w hydrodynamiczny bieżnik o rozlokowanym kierunkowo, spójnym wzorze w kształcie litery V. Od rozmiaru opony zależy czy bieżnik posiada trzy lub cztery rowki. Specjalnie zaprojektowany, podwójnie wklęsły kształt rowków ma zapobiegać powstawaniu wirów wodnych, które mogłyby zakłócić jej szybkie odprowadzanie.

Opony letnie powinno się wymieniać po osiągnięciu przez nie głębokości bieżnika wynoszącej 3 mm. Jest to granica, przy której odprowadzanie wody gwałtownie pogarsza się, znacząco podnosząc ryzyko wystąpienia aquaplaningu i wydłużając drogę hamowania. Dlatego też konstruktorzy koncernu Continental zdecydowali się na wyposażenie opony Uniroyal RainExpert w system wskaźników zużycia bieżnika, ostrzegających kierowcę o osiągnięciu wartości granicznej. Pomiędzy poszczególnymi elementami bieżnika umieszczono niewielkie kostki gumowe o wysokości 3 mm. Opona jest zużyta, a przez to niebezpieczna w eksploatacji jeśli kostki znajdują się na równym poziomie z otaczającym je bieżnikiem. Rysunek kropli wody umieszczony na barku opony Uniroyal wskazuje miejsca rozmieszczenia wspomnianych wskaźników zużycia bieżnika.

Aby zapewnić optymalne właściwości i wydłużoną żywotność opony, RainExpert posiada dodatkowo po obu stronach bieżnika specjalny wskaźnik równomiernego zużycia (VAI), pozwalający kierowcy ocenić aktualny stan techniczny eksploatowanych opon.

Opony Uniroyal RainExpert dostępne są w 78 wersjach w rozmiarach od 13 do 16 cali średnicy i w szerokościach od 135 do 235 mm.

Marcin Lewandowski,
źródło: Continental

Samochody: Ford Mondeo - ogłoszenia

Więcej o: