Hummer, Jaguar i mandaty

Zastanawiałeś się kiedyś, kierowcy jakich samochodów najczęściej dostają mandaty? Amerykanie przeprowadzili takie badania i wyszło, że najczęściej karani są kierowcy...

... Hummerów. W badaniach wyszło, że kierowcy H2 i H3 dostają mandaty 4,63 raza częściej, niż wynosi średnia dla wszystkich pojazdów. Kolejne dwa miejsca zajmują Scion tC i xB, czyli auta marki dla młodych ludzi. Pierwszą dziesiątkę okupują także: Scion xA, dwa Mercedesy tuningowane przez AMG, Audi A4, Subaru Outback, czy Toyota Matrix (amerykańska wersja Corolli Verso).

Badania prowadzono przez rok, biorąc pod lupę 1,7 mln samochodów. Mandaty przypadające na poszczególne modele podzielono przez przeciętny przebieg danego samochodu i odniesiono do średniej. Wynik jest więc przybliżonym prawdopodobieństwem otrzymania mandatu podczas jazdy konkretnym samochodem w stosunku do średniej.

W przedstawionym zestawieniu jest także "wzorowy" koniec listy. Samochodem najrzadziej występującym na blankietach mandatów jest Jaguar XJ. Jego kierowcy wykazują się stoickim spokojem i zawsze szukają prawidłowego miejsca do parkowania. Skutek jest zadziwiający, przeciętny właściciel (lub szofer) tego auta karany jest dziewięć razy rzadziej, niż przeciętny zmotoryzowany.

Do równie spokojnych i przestrzegających kodeksu drogowego należą kierowcy Chevroletów Suburban (6,25-raza rzadziej od przeciętnej) i Tahoe (odpowiednio 4,76). Jest to o tyle dziwne, że Hummer H2 dzieli z tymi samochodami niemal całą konstrukcję, poza nadwoziem! Skąd tak diametralna różnica w zachowaniu kierowców tych aut? Czy wystarczy wsiąść do Hummera by stać się aroganckim i samolubnym kierowcą, czy po prostu tacy ludzie częściej udają się do salonów tej marki? Tego nie wiemy. Jeśli jednak tak jest, to miejmy nadzieję, że to właśnie z tego powodu Hummerów jest u nas tak mało :)

Najczęściej wykroczenia drogowe dokonywane są przez (w odniesieniu do średniej):

Samochód częstotliwość
Hummer H2/H3
4,63
Scion tC
4,60
Scion xB
4,03
Mercedes CLK 63AMG 3,97
Toyota Camry Solara
3,06
Mercedes CLK CLS 63AMG* 2,76
Scion xA
2,75
Subaru Outback
2,66
Audi A4
2,64
Toyota Matrix
2,64

 

Najrzadziej mandatami karane są samochody:

Samochód częstotliwość
Jaguar XJ
0,11
Chevrolet Suburban
0,16
Chevrolet Tahoe
0,21
Chevrolet C/K (pickup)
0,28
Buick Park Avenue
0,32
Mazda 6
0,34
Buick Rainier
0,37
Oldsmobile Silhouette
0,37
Buick Lucerne
0,40
GMC Sierra (pickup)
0,40

 

mjl, źródło: Newsday, Jalopnik

*dziękujemy za zwrócenie uwagi i przepraszamy za błąd

 

Samochody: Hummer H2 - ogłoszenia

Więcej o: