Co dwie głowy, to nie jedna

Mercedes zapowiada instalowanie nowego rodzaju ekranów samochodowych w przyszłorocznej S-klasie. Pozwalają one wyświetlać dwa różne obrazy jednocześnie - jeden dla kierowcy, drugi dla pasażera.

Technologia nosi nazwę SPLITVIEW i została opracowana we współpracy z firmą Bosch. Dzięki temu rozwiązaniu, na centralnie umieszczonym wyświetlaczu kierowca może widzieć obraz z systemu nawigacji, podczas gdy pasażer będzie w tym samym czasie oglądał na nim film DVD.

To co jest widoczne, zależy od kąta pod jakim patrzymy. Obydwa obrazy są wyświetlane jednocześnie, a za ich odpowiednie rozdzielenie odpowiada specjalny filtr umieszczony na powierzchni ekranu. Wyświetlacz będzie miał przekątną 8 cali i będzie integralną częścią systemu obsługi urządzeń dodatkowych i nawigacji COMAND. Dodatkowo, jeżeli pasażer będzie chciał obejrzeć film, dźwięk może zostać przekierowany do słuchawek tak, by nie rozpraszać kierowcy.

Nie jest to jednak zupełnie nowy pomysł. Podobną technologię można obecnie znaleźć w monitorach LCD firmy Sharp, pozwalających oglądać dwa różne obrazy w zależności od kąta patrzenia na ekran. Na początku roku Huyndai zapowiadał, że takie urządzenia (odpowiednio zmniejszone) będą montowane w modelu Grandeur. Nie mogliśmy jednak znaleźć potwierdzenia tych zapowiedzi w katalogu Hyundaia. Również takie firmy jak Alpine czy Blaupunkt pracują od dawna nad podobnymi rozwiązaniami.

W każdym razie, wygląda na to, że Mercedes będzie pierwszą firmą montującą takie urządzenia seryjnie. Na razie nie jest znana cena tego gadżetu.

bs, Źródło: motorauthority

 

Samochody: Mercedes S-klasa - ogłoszenia

 

 

 

Więcej o: