Smart Fortwo - car2go

W niemieckim mieście Ulm rozpoczyna się dziś projekt Car2go. Nazwa jest banalna, ale być może mamy do czynienia z czymś, co w niedalekiej przyszłości zmieni europejskie miasta.

Taki zamiar ma prezes Daimler AG i szef

Mercedes-Benz Cars

, Dieter Zetsche:

Projekt car2go ma zrewolucjonizować miejską jazdę samochodem Ulm to dla nas już od lat jedna z najważniejszych lokalizacji badawczych, a więc idealne miejsce do przetestowania koncepcji mobilności przyszłości

Ivo Gonner, burmistrz Ulm, dodaje:

Będąc centrum działalności badawczej, Ulm gwarantuje odpowiednie warunki, aby położyć podwaliny pod nowe, przyszłe sposoby przemieszczania się z miejsca na miejsce

Na czym to polega? Car2go w skrócie można określić jako bardzo tanią wypożyczalnię małych miejskich samochodów, konkretnie Smartów Fortwo . Najważniejszą cechą jest brak stałego miejsca przechowywania samochodów i potrzeba tylko jednorazowej darmowej rejestracji.

Potem wszystko odbywa się prosto i bez zbędnych formalności. Znajdujesz specjalnie oznaczonego Smarta, przykładasz do szyby chip, wsiadasz do samochodu, wstukujesz PIN i odjeżdżasz. Gdy dojedziesz do celu (w granicach miasta), wyrejestrowujesz się z samochodu i zostawiasz go. Tak, to naprawdę aż tak proste. Minuta wypożyczenia kosztuje 19 centów, co daje niecałe 11,5 euro za godzinę. To bardzo, bardzo tanio. Cena obejmuje ubezpieczenie, paliwo i podatki. Dłuższy okres wynajmu to korzystne stawki godzinowe lub dzienne. Jeśli projekt się powiedzie, taksówki, a być może i prywatne samochody w Ulm już niedługo odejdą do lamusa.

Smartem można pojechać po zakupy bez obawy, że ktoś inny zarejestrowany  w systemie sprzątnie nam go sprzed nosa. Samochód można też rezerwować - wtedy o umówionej porze zostanie podstawiony w wybrane miejsce. Jeśli chcemy dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy wolny Smart, wystarczy skorzystać z serwisu internetowego lub infolinii.

Samochodami opiekuje się mobilna ekipa, która uzupełnia benzynę i dba o czystość aut. W schowku każdego Smarta znajduje się też karta paliwowa, którą można samemu płacić za tankowanie. Za taką pomoc, system ofiaruje nam darmowe minuty podczas następnego wypożyczenia. Płatność za wypożyczanie następuje pod koniec każdego miesiąca na podstawie otrzymanego rachunku.

Na początku Daimler wprowadzi do programu 50 Smartów, a przez pierwsze kilka miesięcy korzystać będą z niego jedynie pracownicy firmy. Gdy okres testowy minie, liczba samochodów ma się zwiększyć a do systemu będzie mógł się zarejestrować każdy, nawet turyści odwiedzający Ulm . Pomysł bardzo się nam podoba i trzymamy kciuki za powodzenie i rozpowszechnienie w innych miastach. Być może kiedyś w Polsce też będziemy mogli pojeździć Smartami za grosze.

jk

O projekcie wspomina też Jacek Balkan w Motodzienniku

Znajdź Smarta dla siebie: oferty na autotrader.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA