Limuzyną do ślubu nie pojedziesz

7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja prawa o transporcie drogowym. Likwidacja popularnego przewozu osób, będąca następstwem nowych przepisów, uderzy nie tylko w kierowców, ale i w... nowożeńców
Taksówki przyszłości
Taksówki przyszłości w stolicy

Nowe prawo precyzuje, jakimi autami będzie można świadczyć usługi okazjonalnego przewozu osób. Do tej pory do tego celu mógł służyć pięcioosobowy samochód. Od kwietnia auta służące do okazjonalnego przewozu osób będą musiały posiadać homologację na co najmniej siedem osób. Choć nowe przepisy są chwalone przez taksówkarzy, którzy uznawali kierowców bez licencji za nieuczciwych konkurentów, to nowelizacja uderzy również w właścicieli firm wynajmujących auta np. do ślubu.

Teraz we flocie tego typu firm będą mogły się znajdować wyłącznie samochody z homologacją siedmioosobową lub okraszone żółtymi blachami, czyli auta posiadające status zabytków. Repliki i limuzyny klasy premium już nie. To nie tylko problem dla właścicieli firm wynajmujących samochody, ale również dla nowożeńców, którzy od kwietnia do ślubu pojadą vanem, taksówką albo samochodem prywatnym. Nowe przepisy najprawdopodobniej sprowokują obchodzenie prawa. Nieopodatkowane kwoty i tak będą wpadać do kieszeni właścicieli firm. Tysiąc złotych "pod stołem" i nagle wynajmujący samochody przedsiębiorca stanie się naszym "przyjacielem", który wynajmie nam auto prywatnie. To jednak nie wszystko.

W nowelizacji nie ma odstępstw od reguły, dlatego przewozów pasażerskich nie będą mogły wykonywać również limuzyny przeznaczone dla klientów cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli. Nie brakuje głosów (nawet ze strony właścicieli hoteli), że to dobra strona nowelizacji, bo hotelowe taksówki to pojęcie znane wyłącznie w Europie Środkowo-Wschodniej. Problem pojawia się wtedy, gdy klient hotelu potrzebuje auta z kierowcą na cały dzień. Taksówkarze tylko w wyjątkowych sytuacjach zgadzają się na przypisanie samochodu do jednego klienta na całą dobę.

Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

TOP 10 | Auto dla studenta

Nietypowe taksówki | Wideo

Samochody: ogłoszenia