Samochodem na święta | Poradnik

Planujesz świąteczny wyjazd za granicę? Podpowiadamy na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przed planowaną podróżą do Wielkiej Brytanii

Dlaczego akurat Wielka Brytania? Bo na wyspach nadal mieszka najwięcej Polaków, a poza tym motoryzacyjnie to bardzo odmienny kraj. Choćby ze względu na ruch lewostronny, co powoduje konieczność przystosowania do tamtejszych warunków choćby świateł. Pozostaje także kwestia mentalności, no i szacunek dla prawa. Ale od początku.

Władze Wielkiej Brytanii planują zwiększyć limit prędkości na autostradach do 80 mil na godzinę, zmiany te najprawdopodobniej wejdą w życie w 2013 roku. Rozważa się także budowę prywatnych pasów szybkiego ruchu

Ruch lewostronny to nie tylko trzymanie się przeciwnej niż w całej Europie strony jezdni. To także walka z odruchami. Zamiast w prawo (np. przy dojeżdżaniu do drogi głównej) trzeba kontrolować lewą stronę. Jeśli jedziemy samochodem z kierownicą po prawej stronie widoczność jest zdecydowanie lepsza, jeśli jednak mamy "europejskie" auto widoczność jest znacznie ograniczona, a każdy manewr wyprzedzania, czy nawet skręt wymaga od kierowcy sporej koncentracji. Przynajmniej na początku. Ponadto w Wielkiej Brytanii nie ma zasady prawej czy lewej ręki, z wyjątkiem dojazdu do ronda (pierwszeństwo dla nadjeżdżającego z prawej), ale też prawie nie ma równorzędnych skrzyżowań. Brytyjczycy lubują się za to w rondach, tych jest na wyspach bardzo dużo.

Na angielskich drogach jest także bardzo dużo kamer, a kierowcy łamiący przepisy są skutecznie ścigani i bardziej restrykcyjnie niż w Polsce karani. Piesi są przyzwyczajeni, że kierowcy przepuszczają ich i to nawet na czerwonym świetle, więc bądź gotowy, że wejdą na jezdnię, jeśli się do niej zbliżają.  Niezależnie od światła.  Rowerzysta zawsze ma rację, nawet jeśli przepisy mówią inaczej I nie zawaha się wykorzystać swojej uprzywilejowanej pozycji.

Przydatne informacje - czyli jak dojechać i na co uważać

Popularne także są buspasy, które monitorowane są non stop przez system kamer. Wjazd nawet na chwilę może się skończyć wysokim mandatem. Drogi peryferyjne, czyli lokalne, są wąskie i często obsadzone dodatkowo utrudniającymi widoczność żywopłotami.

Dokumenty

Wyjeżdżając gdziekolwiek za granicę należy zabrać ze sobą ważne prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, potwierdzenie ubezpieczenie czyli tzw. zieloną kartę oraz paszport lub dowód osobisty.

Prawo jazdy

Za granicą kierowcy mogą korzystać z polskiego prawa jazdy pod warunkiem, że jest ono ważne a kierowca spełnia wymagania dotyczące minimalnego wieku kierowcy. W przypadku Zjednoczonego Królestwa ograniczenia są następujące:

Motocykle kategoria A1 (do 125 cm3) - 17 lat, Motocykle kategoria A (bez ograniczeń) - 21 lat, Samochody osobowe , kategoria B - 17 lat, Samochody ciężarowe i autobusy - 21 lat.

Jeśli planujesz wycieczkę ze swoim zwierzakiem (niekoniecznie czworonogiem) warto pamiętać o tym, by zwierzę było oznakowane mikrochipem i miało swój paszport. Jeśli go nie ma, w tym roku nie zdążysz go wyrobić. Szczegółowe zasady dotyczące przewozu zwierząt znajdują się na stronie www.defra.gov.uk .

Na miejscu

Dojechaliśmy szczęśliwie. Nie ma się co cieszyć, bo to dopiero początek. Za granicą obowiązują inne przepisy niż w Polsce, a mandaty trzeba płacić na miejscu. Jeśli już spotka cię ta przykra konieczność, pamiętaj, że obcokrajowcy podlegają zasadzie (ang. on the spot fine). Kara może być wpłacona na miejscu policjantowi lub oficerowi agencji VOSA, który dokonał zatrzymania (kierowcy).

W Polsce pieszy często przechodzi przez jezdnię "z duszą na ramieniu" - zauważa Tymek Skroban-Korzeniecki, z wydawnictwa Emano, który zanim przeniósł się do Wielkiej Brytanii, przez 15 lat jeździł w Polsce. - W Polsce powszechną praktyką jest wymuszanie prawa do przejścia. Po daremnym oczekiwaniu na to, że sznur samochodów się skończy, pieszy wchodzi na jezdnię, rozglądając się, czy kierowcy zauważyli jego determinację - dodaje.

Parkowanie:

W Wielkiej Brytanii jest wiele miejsc parkingowych, w miastach są one często płatne lub są przydzielone dla rezydentów danego osiedla. Przed parkowaniem na danym miejscu kierowca musi się upewnić, że robi to legalnie np. nie parkuje na miejscu dla inwalidów lub miejscu przewidzianym dla rezydentów. Kierowcy pojazdu zaparkowanego nielegalnie grozi grzywna, koła jego pojazdu mogą zostać zablokowane, jego pojazd może być usunięty z drogi czy podjazdu.

Alkohol

W Wielkiej Brytanii można prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu, jeśli we krwi jego poziom nie przekracza 0,08 promila. Policja może poprosić kierowcę podejrzanego o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia drogowego o poddanie się badaniu alkomatem.

Jeśli poziom jest wyższy, kary grożące za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to: do 5000 funtów grzywny, areszt, nałożenie zakazu prowadzenia pojazdów na terenie UK przez okres 12 miesięcy.

Gdyby przyszło ci do głowy odmówić badania, skutki będą poważne. To utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów na co najmniej 1 rok, pozbawienie wolności na okres do 6 miesięcy, mandat karny do 5 000 funtów. Policja może również testować kierowców na obecność narkotyków.

Motoryzacyjna legenda Wielkiej Brytanii - Ford Transit

Paliwo

Ceny paliw różnią się w zależności od regionu, marki i typu paliwa, ceny w supermarketach, podobnie jak w Polsce, zazwyczaj są niższe niż na niezależnych stacjach paliw. Ceny na stacjach serwisowych, w pobliżu zjazdów z autostrad, zazwyczaj są wyższe od cen w innych miejscach.

Uwaga na auta zasilane gazem. W wielkiej Brytanii nie są one zbyt popularne. dlatego też nie na każdej stacji można zatankować LPG. Jeśli już znajdziemy gaz, trzeba mieć specjalną przejściówkę .

Podczas jazdy

Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte podczas jazdy zarówno przez kierowców, jak i pasażerów. Dzieci od 3 do 12 lat mierzące poniżej 135cm podczas jazdy muszą siedzieć w fotelikach samochodowych. Kary za nie przestrzeganie powyższego wahają się od 30 do 500 funtów. Kierowcy muszą korzystać ze świateł pozycyjnych w okresie od wschodu do zachodu słońca, jak też w nocy na wszystkich drogach słabo oświetlonych lub bez oświetlenia ulicznego.

Osoby odwiedzające UK mogą poruszać się na Wyspach pojazdem zarejestrowanym w innym kraju UE maksymalnie 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy, pod warunkiem, że pojazd spełnia wszystkie formalne warunki dopuszczenia do ruchu w kraju macierzystym. Warto pamiętać, że w razie zatrzymania przez policję, kierowca ma obowiązek dowieść, że pojazd nie przebywa na terenie UK dłużej niż 6 miesięcy. Takim dowodem może być np. bilet na prom. Rezydenci Wielkiej Brytanii, czyli osoby mieszkające i/lub pracujące w WB, nie mogą jeździć pojazdami na obcych rejestracjach. Niestety wielu polskich kierowców się na to decyduje, a co za tym idzie nakłada na siebie groźbę utraty samochodu - kary za nieprzestrzeganie powyższego są wysokie, łącznie ze skonfiskowaniem i/lub zniszczeniem pojazdu.

Obowiązkiem odwiedzającego UK kierowcy jest upewnienie się, że światła w jego samochodzie są dostosowane do jazdy po lewej stronie, w przeciwnym razie kierowcy grozi zatrzymanie przez policję i kara do ? 1,000. Ang. beam converters dostępne są online w cenie ok. 5-10 funtów. Ograniczenia prędkości Jeśli znaki nie nakazują nam inaczej w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 30 mph (48 km / h), w obszarze niezabudowanym limit wzrasta do 60 mph (96 km / h), na autostradach i drogach szybkiego ruchu możemy poruszać się do 70 mph (112 km / h).

Wyposażenie pojazdu

W Wielkiej Brytanii, nieco inaczej jak w Polsce nie ma obowiązku posiadania trójkąta ostrzegawczego, apteczki i gaśnicy. Wszystkie te trzy elementy są jedynie zalecane. Dodatkowo kierowcy nie wolno podczas awarii lub kolizji na autostradzie korzystać z trójkąta ostrzegawczego.

oprac. Juliusz Szalek, źródło: Setlak PR

ZOBACZ TAKŻE:

Ubezpieczenia dla młodych kierowców

Pokaż mi, jak jeździsz, powiem Ci kim jesteś

TOP 10 - pierwsze auto

Więcej o:
Copyright © Agora SA