Prąd z ciepła - być może już niedługo

Ministerstwo Energetyki USA przyznało koncernowi General Motors dotację na badania nad działającym prototypem silnika SMA, potrafiącym efektywnie przekształcić energię cieplną w elektryczną

Silnik SMA (Shape Memory Alloy) wykorzystuje właściwości stopów metali wyposażonych w pamięć kształtu. Zostały one odkryte w 1932 roku i od tej pory poznaliśmy już kilkadziesiąt kombinacji o takich cechach. W technice są wykorzystywane do produkcji wyłączników temperaturowych, do bardziej przyziemnych zastosowań można zaliczyć oprawki okularów.

Inżynierowie GM postanowili wykorzystać tę technologię do stworzenia efektywnego silnika potrafiącego zamienić energię cieplną wytwarzaną przez silniki spalinowe na energię elektryczną. Mogłaby być ona wykorzystana do ładowania akumulatorów. Być może w przyszłości byłoby nawet możliwe zastąpienie alternatorów silnikami SMA.

Idea powstania takiego silnika jest znana od około 30 lat, jednak podstawowy problem, z jakim borykali się inżynierowie, to zbyt mała wydajność. Prace prowadzone przez GM wraz z firmami współpracującymi są ponoć na najbardziej zaawansowanym poziomie w branży. Pojawia się pytanie, czy skromna dotacja w wysokości 2,7 mln $ pozwoli zbudować działający prototyp?

Marcin Lewandowski

Skoda Superb Combi - pierwsza jazda - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Chevrolet Lacetti - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.