Aston Maybach Lagonda?

Daimler prowadzi rozmowy z firmą Aston Martin o możliwości skonstruowania wspólnego samochodu. Niemcy zyskaliby partnera przy pracach nad nowym Maybachem, rola Astona zaś nie jest (oficjalnie) jasna

Dokąd warto w Polsce wybrać się weekend? Napisz do nas i wygraj smartfon lub mobilną nawigację!

Daimler ma dwie opcje i jak widać od lat nie może podjąć decyzji. Pierwsza to zrezygnowanie z coraz mniej chętnie kupowanego Maybacha i skupienie się na rozwoju luksusowych modeli Mercedesa. Druga, to skonstruowanie całkowicie nowego modelu, który zyska większą przychylność bogatej klienteli.

Ten drugi scenariusz jest prawdopodobny, gdyż ponoć w biurze stylistycznym Mercedesa trwają prace nad nową "salonką" z wielkim M na atrapie chłodnicy. Ale wg Automotive News Europe kolejna generacja Maybacha będzie mieć większe szanse na zaistnienie, jeśli Daimler znajdzie partnera chętnego wziąć na siebie część prac (i kosztów rzecz jasna). Dieter Zetsche, CEO Daimlera potwierdził, że firma prowadzi rozmowy na ten temat z brytyjskim Aston Martinem.

Daimler planował produkować 1,5 tys. Maybachów rocznie. W zeszłym roku sprzedał zaledwie 157 sztuk.

Jaki interes mógłby mieć angielski producent samochodów sportowych? Przecież od niedawna w jego salonach można już kupić czterodrzwiowy model Rapide. Trudno też sobie wyobrazić aby walczące z nadwagą, niczym gwiazdy światowego kina, auta sportowe mogły mieć cokolwiek wspólnego milionerem-grubasem, jakim jest Maybach. Ale jeśli przypomnimy sobie koncept Lagonda pokazany w Genewie w 2009 roku, to sytuacja wygląda nieco inaczej.

Publiczność, dziennikarze i internauci na całym świecie niezbyt pochlebnie wypowiedzieli się o Lagondzie Concept, co z pewnością pomogło podjąć firmie Aston Martin decyzję o zaprzestaniu prac nad "wielorybem". To jednak nie przekreśla planów przywrócenia na rynek marki Lagonda, stąd prawdopodobnie rozmowy z Daimlerem.

To, czy porozumienie dojdzie do skutku okaże się pod koniec miesiąca. Ostateczny termin podjęcia decyzji o ewentualnej współpracy mija 30 czerwca.

Marcin Lewandowski


ZOBACZ TAKŻE:


TOP 10 | Najdroższe samochody świata


Aston Martin od Zagato


Aston Martin - ogłoszenia

Więcej o: