Jaguar C-X75 trafi do produkcji

Żwawy jak Bugatti Veyron i oszczędny jak Toyota Prius? Wygląda na to, że Jaguar zamierza zbudować auto idealne!

Przedstawiciele firmy potwierdzili, że wyprodukują limitowaną serię hybrydowego supersamochodu na bazie prototypowego Jaguara C-X75, auta zaprezentowanego podczas ubiegłorocznych targów w Paryżu, a pomogą im w tym specjaliści z Williams F1. Trudno wyobrazić sobie lepszych towarzyszy budowy sportowego auta od ludzi, którzy zjedli zęby na budowaniu bolidów Formuły 1.

Jaguar nie zdradza na razie szczegółów planowanego napędu. Wiadomo tylko, że auto będzie wyposażone w niewielki, chociaż wyjątkowo wysilony silnik spalinowy oraz dwa mocne silniki elektryczne, po jednym na każdą oś. Przedstawiciele firmy zapewniają, że pierwsza setka będzie pojawiać się na liczniku w czasie krótszym od niż 3 sekundy, a auto będzie można rozpędzić się do prędkości przekraczającej 320 km/h.

To właśnie po to, między innymi, zainwestowaliśmy w Jaguara. Przyjęte z wielkim entuzjazmem, nietypowe przymierze z Williamsem F1 to przykład, że nowy Jaguar jest gotów na współpracę ze specjalistami ze wszystkich dziedzin. Wszystko po to, by móc tworzyć wspaniałe auta - powiedział Carl-Peter Forster, dyrektor zarządzający Tata Motors.

Dzięki silnikom elektrycznym i zestawowi akumulatorów sportowy Jaguar będzie mógł też przejechać pewien dystans wyłącznie "na bateriach" (ok. 50 km). Nową hybrydą będzie więc można zapuścić się w - coraz bardziej popularne - strefy miejskie, do których dostęp mają wyłącznie auta o zerowej emisji spalin. Nawet jednak przy uruchomionym silniku spalinowym, sportowiec będzie mógł pochwalić się zużyciem paliwa na poziomie współczesnych ekologicznych prymusów. Emisja dwutlenku węgla do atmosfery wynosić ma zaledwie 99 g/km!

Auto będzie gotowe do 2013 roku. Jaguar wyprodukuje zaledwie 250 sztuk ekologicznego sportowca. Jeśli okaże się, że tak dobry jak zapowiadają Brytyjczycy, chętnych może być znacznie więcej. Nawet pomimo ceny oscylującej między 700 a 900 tys. funtów.

Bartosz Sińczuk


ZOBACZ TAKŻE:

Jaguar XF po zmianach

Jaguar XKR-S w swoim żywiole | Wideo

Jaguar - ogłoszenia

Więcej o: