Tak wygląda nowy Citroën C4

Citroën udostępnił pierwsze zdjęcia nowej generacji kompaktu. "C-czwórka" urosła i upodobniła się do swojego większego brata. Niestety straciła przy tym nieco charakteru

Citroën zarzeka się, że C4 jest całkowicie nową konstrukcją, ale to nie do końca prawda. Bo choć trudno znaleźć w jego nadwoziu panele identyczne jak w obecnej generacji modelu, nowe C4 zbudowane jest nieznacznie tylko zmienionej platformie. Nie da się jednak ukryć, że zmieniło się sporo.

Przede wszystkim francuski kompakt nieco urósł. Jest o 50 mm dłuższy, 20 mm szerszy i 30 mm wyższy od swojego protoplasty. Za sprawą przeprojektowanego pasa przedniego z nowymi reflektorami i wyciągniętej ku przodowi dolnej części zderzaka, auto sprawia wrażenie bardziej agresywnego. Odczucia te podsycane są dodatkowo przez ostre przetłoczenia na drzwiach i bocznych panelach nadwozia. Zwolennicy obecnej generacji francuskiego kompaktu mogą jednak czuć się nieco zawiedzeni - choć świeże i bardziej zadziorne, nadwozie nowego C4 wydaje się jednocześnie bardziej konserwatywne.

Podobnie jest we wnętrzu, niemal żywcem przeniesionym z koncepcyjnego DS High Rider (więcej na temat auta znajdziecie tutaj). Na próżno szukać tu charakterystycznych dla Citroëna rozwiązań, takich jak kierownica z centralnym, nieruchomym zespołem przełączników czy zegary umieszczone na środku deski rozdzielczej. Tę ostatnią zmianę, podobnie jak zastosowanie niesymetrycznych nawiewów, szefowie francuskiej firmy tłumaczą chęcią większego skoncentrowania kabiny na kierowcy. I trzeba przyznać, że to działa.

Chociaż lista dostępnych silników nie powinna się znacząco różnić od gamy oferowanej obecnie, można spodziewać się przynajmniej jednej nowości. C4 ma być pierwszym autem wykorzystującym tzw. mikro-hybrydę e-HDi, wyposażoną w najnowszej generacji system Stop&Start.

Nowe C4, chociaż niewątpliwe ładne, jest jednocześnie bardziej... zwyczajne. Czyżby właśnie w ten sposób szefowie Citroëna próbowali skusić większą liczbę klientów? O tym, czy plan wypali, przekonamy się za kilka miesięcy. Nowa generacja C4 zawitać ma do europejskich salonów w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zadebiutuje podczas zbliżających się targów w Paryżu.

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Citroen klasy S - ZOBACZ TUTAJ


Samochody: Citroen C4 - ogłoszenia

Więcej o: