Żeby jeździło się bezpieczniej

Mimo iż pogoda nie rozpieszcza, na ulicach pojawia się coraz więcej rowerów. Oznacza to niestety, że czas uruchomić tegoroczny licznik wypadków z udziałem rowerzystów i kierowców samochodów. Specjaliści ze Szkoły Jazdy Renault radzą co robić, by było ich jak najmniej

Jak wynika z policyjnych statystyk, w całym ubiegłym roku rowerzyści uczestniczyli w ponad 4 tysiącach wypadków, w których zginęło 389 osób, a 4 306 zostało rannych. Najczęściej ofiarami byli sami rowerzyści.

W obliczu kolizji lub wypadku z udziałem samochodu, rowerzyści są nieporównywalnie bardziej narażeni na ryzyko odniesienia poważnych obrażeń, dlatego powinni zachować szczególną ostrożność - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Niestety, jak informują specjaliści ze Szkoły Renault, to właśnie sami kierowcy jednośladów są często sprawcami tychże wypadków. W ubiegłym roku spowodowali ich aż 1 770, z czego aż blisko 1 500 w obszarze zabudowanym. Do głównych "grzechów" rowerzystów należą: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, brak sygnalizowania manewru skrętu oraz nieprawidłowe pokonywanie przejść dla pieszych.

Rowerzyści często zapominają o podstawowych zasadach, np. o takiej, że na rowerze mogą przejeżdżać tylko przez przejścia oznakowane ikoną roweru na sygnalizatorze - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.  - Jeśli takiego znaku nie ma, rowerzysta ma bezwzględny obowiązek zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę jezdni.

Co robić, by zminimalizować liczbę kolizji z udziałem rowerzystów i kierowców aut, warto pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących obie grupy uczestników ruchu drogowego.

Jeśli jesteś kierowcą samochodu, pamiętaj, że: - rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, - rowerzysta jest znacznie bardziej narażony na poważne obrażenia nawet podczas niegroźnej kolizji, - rowerzysta jadący po ścieżce rowerowej przecinającej jezdnię po której jadą samochody ma pierwszeństwo, - widząc jadącego rowerzystę poza terenem zabudowanym, warto użyć krótkiego sygnału dźwiękowego, w celu ostrzeżenia przed nadjeżdżającym samochodem, - minimalna odległość od roweru powinna wynosić 1 metr, - zbliżając się do jadącego rowerzysty należy zwolnić, zachowując szczególną ostrożność.

Jeśli jesteś rowerzystą, pamiętaj, że: - zawsze kiedy jest to możliwe należy korzystać ze ścieżek rowerowych, - w przypadku braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni, - rowerzysta w starciu z samochodem ma dużo mniejsze szanse na przeżycie,- zabrania się przejeżdżania rowerem przez przejścia, które nie są do tego przeznaczone (sygnalizator z ikoną roweru) przez takie przejścia rower należy przeprowadzać, - zabrania się jazdy rowerem bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, - kierujący rowerem poruszający się po drogach dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, - manewr skręcania powinno się sygnalizować ręką.

ZOBACZ TAKŻE:

Jedno piwo nie zaszkodzi? - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Renault - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA