Tajemnicze oznaczenia Mercedesa

Myślisz, że Mercedes 190 i W201 to dwa różne samochody? Zastanawiasz się, czym różnią się modele W114 i W115? Wreszcie chcesz wiedzieć, o czym rozmawiają wtajemniczeni koledzy z klubu? Zajrzyj do naszego przewodnika po oznaczeniach modeli Mercedesa, produkowanych od lat 60.

Teoretycznie Niemcy poszczególne modele Mercedesa oznaczają klasami (C - klasa średnia, E - klasa średnia wyższa, S - limuzyny itd.) oraz trzycyfrowymi symbolami. Dwie pierwsze cyfry przedzielone przecinkiem oznaczają w przybliżeniu pojemność silnika w litrach. Dlaczego w przybliżeniu? Dziś oznaczenia te pełnią rolę umowną. Coraz częściej górę bierze zgrabność nazwy, a nie jej zgodność ze stanem faktycznym i tak pod maską Mercedesa S500 spotkamy 5,5-litrowy silnik V8, a pod maską C180 - motor o pojemności 1,6 litra.

Mercedesa W124 przemianowano na klasę E w sierpniu 1993 roku. Odtąd litera E w nazwie modelu nie oznaczała już wersji z wtryskiem paliwa, a przynależność do klasy E (np. model 200E nazywał się E200).

Na klapach aut z gwiazdą można także spotkać oznaczenia: T (kombi), E (silnik benzynowy z wtryskiem paliwa - Einspritzung), K (silnik benzynowy z kompresorem), CGI (silnik benzynowy z wtryskiem bezpośrednim), D (Diesel), TD (kombi z silnikiem diesla), CDI (diesel z wtryskiem Common Rail), NGT (wersja napędzana benzyną i gazem ziemnym), 4MATIC (napęd na 4 koła).

Nietrudno natknąć się jednak na inną klasyfikację Mercedesów, opierającą się na trzycyfrowych symbolach, przyporządkowanych poszczególnym generacjom. Który miłośnik czterech kółek nie kojarzy ulubionych przez taksówkarzy W123 i W124 czy luksusowych W126 i W140? Wymienione przykłady to część tzw. Baumuster (BM), czyli wewnętrznie stosowanego wzoru konstrukcyjnego, a jednocześnie fragmentu numeru nadwozia (VIN) każdego Mercedesa.

Baumuster to sześć cyfr - trzy pierwsze mówią o typoszeregu, czwarta symbolizuje rodzaj nadwozia. Piąta i szósta zdradza typ silnika danego egzemplarza.

Konstrukcja numeru VIN

A skąd litera W w symbolu poszczególnych generacji? To tak zwane oznaczenie handlowe rodzaju nadwozia, które wraz z pierwszymi trzema cyframi wzoru Baumuster najczęściej stosuje się do rozróżniania modeli Mercedesa. Zgodnie z nim, Mercedes klasy E (124) występował jako W124 (limuzyna), C124 (coupe), A124 (kabriolet), S124 (kombi) i V124 (wersja przedłużana).

Dlaczego więc bardziej zorientowani w modelach Mercedesa, miłośnicy marki i fachowcy posługują się trzycyfrowymi skrótami poprzedzonymi literą W? Tyle wystarczy do wskazania konkretnego modelu i typu nadwozia i nie trzeba dodawać nawet rocznika. To nic innego jak pierwsze trzy cyfry z numeru Baumuster, poprzedzone oznaczeniem nadwozia. Co prawda "W" przylgnęło do wszystkich modeli Mercedesa, ale każdy typ nadwozia oznacza się inną literą. Jeśli zatem chcemy poprawnie nazwać 124 Coupe, powinniśmy powiedzieć C124.

Poniżej znaleźć można oznaczenia handlowe typu nadwozia, przykład różnych oznaczeń dla klasy C (203) oraz tabelę z nazwą, typoszeregiem i okresem produkcji poszczególnych modeli Mercedesa, począwszy od lat 60. Dodatkowe informacje, wraz z wykazem wersji silnikowych, znajdują się również na stronach Mercmanii .

Oznaczenia handlowe typu nadwozia

W - limuzyna (Wagon) V - limuzyna przedłużona (Verlangerter Wagon) C - Coupe T - Tourer (klasa B i R) A - Cabrio R - Roadster CL - SportCoupe S - Kombi (Station Wagon) X - Off Roader

Przewodnik po oznaczeniach modeli Mercedesa -

Audi A6 - test wideo

Prawdziwy rodzynek od AMG - ZOBACZ TUTAJ

Mercedes klasy E - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA