Boxster z silnikiem R3?

Czy kolejna generacja Boxstera będzie napędzana trzycylindrowym silnikiem turbo o mocy 180 KM? Nie jest to wykluczone

Koniec świata w wydaniu Porsche pojawia się co jakiś czas, ale świat na szczęście nie specjalnie się tym przejmuje, a już na pewno nie kończy. SUV marki z Zuffenhausen nie tylko nie okazał się złą decyzją, ale generuje bardzo duże zyski. Podobnie Panamera okrzyknięta stylistyczną pomyłką sprzedaje się jak świeże bułeczki. I nic w tym dziwnego, wiem z autopsji, że na żywo wygląda o niebo lepiej, niż na zdjęciach.

A co z techniką? Diesel pod maską Cayenne nikogo tak na prawdę nie szokuje, a czterocylindrowe jednostki oferowano tak długo, że wszyscy przyzwyczaili się do tego, że można jeździć Porsche z "czwórką". Prawdę mówiąc Porsche planuje powrót mniejszych jednostek do swoich samochodów, jednak nadal nie do końca wiadomo, w jakiej postaci.

Mowa o najmniejszym modelu Boxster, który przerwał "fatalną" (przynajmniej dla modelu 968) politykę promującą napęd w postaci R4, na rzecz znacznie lepiej kojarzonego B6. Przyznam, że tak powinno pozostać, ale końca świata nie będę wieścił jeśli okaże się, że czwórka powróci do łask. Tak się może stać prawdą już niedługo, a wszystko przez znane nam doskonale regulacje europejskie, które zmuszają producentów (zwłaszcza tych oferujących mocniejsze auta) do drastycznych kroków.

Jaki silnik trafi za siedzenia jako podstawowa jednostka Boxstera? Tu zaczynają się spekulacje. Miłośnicy marki przywiązani do jej sportowego image'u najchętniej widzieliby coś na kształt pierwszego silnika w tym modelu, 2,5-litrowego B6 o mocy 204 KM.

Boxster z czterocylindrowym silnikiem, lub nawet trzycylindrowym turbodoładowanym mógłby produkować od 180 do 200 KM - powiedział Hans-Jurgen Wohler, odpowiedzialny za linię modelową Boxstera (wypowiedź dla Autocar.co.uk)

Jak widać w perspektywie jest nowa jednostka o mniejszej liczbie cylindrów. Ale nieco przerażająca jest wizja silnika trzycylindrowego. Coś, co dla klientów aut miejskich jest do przełknięcia w salonie Porsche może wyglądać zupełnie inaczej. Pamiętajmy także, że byłby to pierwszy tak mały silnik (pod względem liczby cylindrów) montowany w samochodach tej marki.

Nowy model Boxstera powinien pojawić się na rynku w 2012 roku. Do tego czasu spodziewana jest także premiera nowego "eko-silnika" Porsche.

Marcin Lewandowski                                                                               Jesteśmy też na Facebooku i Blipie


ZOBACZ TAKŻE:

Nowe Cayenne na torze - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Porsche Boxster - ogłoszenia

Więcej o: