Coronado: nowy w konwoju

Klasyczne amerykańskie ciężarówki - robią wrażenie chyba na każdym fanie motoryzacji. To co cieszy, to do dziś królujące klasyczne kształty kabin przyozdabiane nowoczesnymi elementami i wyposażone we współczesna technikę. Taki jest najnowszy Freightliner Coronado

Pamiętacie film "Konwój"? Któż nie chciał zasiąść za kółkiem jednej z takich ciężarówek i na przekór skorumpowanym policjantom pomknąć wraz z innymi przez kilkaset kilometrów?

Freightliner Coronado zachował klasyczną linię, która powstała jeszcze w latach siedemdziesiątych, dziś uchodząc za najładniejszą. W grudniu 2009 z oferty zniknie model Classic i Classic XL, tak więc Coronado pozostanie najmniej nowoczesnym z wyglądu pojazdem tej marki. Choć z daleka wygląda topornie, jego kształt został dopracowany w tunelu aerodynamicznym.

Pod maską może pracować jeden z trzech silników produkcji Detroit Diesel: DD13, DD15 i DD16 o mocy od 350 do 600 KM. Wszystkie zostały zoptymalizowane pod kątem emisji szkodliwych substancji i emitują ponad 80% mniej NOx niż dotychczas.

Coronado występuje w dwóch wersjach, jako drogowy "liniowiec" i ciężki pojazd budowlany. Ten drugi ma dodatkowe oznaczenie SD (Severe Duty).

 

Marcin Lewandowski

Czy Jeep może być sztuką? DOWIEDZ SIĘ TUTAJ

Samochody: Chrysler Crossfire - ogłoszenia

Więcej o: