Hummer w chińskich rękach

Po kilku miesiącach negocjacji GM w końcu sfinalizował transakcję sprzedaży Hummera

Przypomnijmy, że General Motors o sprzedaży marki mówił już ponad rok temu, czyli tak naprawdę przed nadejściem prawdziwego kryzysu. Później było już tylko gorzej. Sprzedaż spadała drastycznie, ze średniej rocznej na poziomie 70 tys. do 8 tys. w roku ubiegłym. Nie pomogło nawet kilkutygodniowe zatrzymanie linii produkcyjnej na początku tego roku.

Przez jakiś czas sporo mówiono na temat kupna Hummera przez indyjski koncern Tata Motors. To jednak okazało się tylko plotką. W czerwcu tego roku GM poinformował nas o tym, że Hummera kupują Chińczycy. Zainteresowani transakcją wstrzymali oddech, gdy media podały, że Hummer dla Chińczyków okazał się zbyt paliwożerny. Sprzeciwić transakcji miał się Pekin i Narodowa Komisja Rozwoju i Reform, będąca jednym z chińskich regulatorów rynku.

Cztery miesiące trwało finalizowanie transakcji. Co prawda amerykański producent nie zdradził ostatecznej kwoty za jaką sprzedano Hummera, wiemy jednak, że 80 proc. udziałów trafiło w ręce Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery Company. Pozostałe 20 proc. należy do prywatnego przedsiębiorcy z Suolang Duoji.

Miejmy nadzieje, że nowy właściciel będzie kontynuował tradycje marki. Nieoficjalne źródła podają, że w umowie sprzedaży amerykanie zagwarantowali sobie na dwa lata niezmienny skład zarządu firmy, gwarancję zatrudnienia dla załogi i utrzymanie linii modelowej. 
Marek Sworowski

General Motors jednak sprzeda Opla - ZOBACZ WIĘCEJ

Samochody: Hummer - ogłoszenia

Więcej o: