Tokyo 2009 | Suzuki Swift hybrid

Hybrydy do niedawna kojarzyły się autami drogimi. Producenci starają się jednak sukcesywnie wprowadzać to rozwiązanie do tańszych aut.

Jedną z najnowszych propozycji Suzuki jest Swift hybrid plug-in. Co prawda na razie to tylko koncept jednak można się spodziewać, że za kilka lat trafi do salonów sprzedaży. Prezentowane auto, podobnie jak inne hybrydy, wyposażono zarówno w konwencjonalny silnik spalinowy, jak i elektryczny. Ten pierwszy będzie jednak wykorzystywany tylko w awaryjnych sytuacjach, kiedy wyładują się baterie, dlatego producent zdecydował się na zamontowanie małego motoru o pojemności zaledwie 660 cm3.

Główne skrzypce będzie grał silnik elektryczny o mocy 54 kW (73 KM). Niezbędna energia elektryczna będzie pochodziła z litowo-jonowych baterii. Te będą ładowane z systemu odzyskiwania energii z hamowania lub poprzez podłączenie do domowej sieci elektrycznej.
Niestety producent nie pochwalił się dystansem jaki będzie pokonywało Suzuki na jednym naładowaniu, ale można się spodziewać, że będzie to około 100 km.

Na więcej szczegółów będziemy musieli poczekać do momentu oficjalnej premiery, która odbędzie się w Tokio.

Marek Sworowski

Mitsubishi i-MIEV - pierwsza jazda
 
 
Więcej o: