Sportback od Skody?

Czesi planują w ciągu najbliższych 5 lat poszerzyć swoją ofertę z obecnych pięciu do siedmiu modeli. Jednym z nich będzie 5-drzwiowe coupe

Jak podaje brytyjski Autocar, zupełnie nowy model wielkości nowego Opla Astry został już zatwierdzony przez szefostwo Skody. Klasyczny kompakt? Jeśli wierzyć zapowiedziom, raczej 5-drzwiowe coupe. Na rynku zadebiutuje w 2012 lub 2013 roku i uplasuje się między Fabią i trzecią generacją Octavii. Ta ostatnia nieco urośnie w porównaniu do obecnej "dwójki".

Skoda w nowym modelu skorzysta z płyty podłogowej Volkswagena Golfa oraz palety turbodoładowanych silników benzynowych o niewielkiej pojemności i skrzyni DSG, oferowanych w modelach VW. Ze względu na koszty 5-drzwiowa karoseria typu sportback nie otrzyma tylnej klapy typu Twinhatch, znanej z większego Superba.

Dla tych, dla których 5-drzwiowa Fabia jest za duża, Skoda pracuje nad czeską wersją miejskiego VW Up. Pierwsze egzemplarze wersji 3- i 5-drzwiowej zjadą z taśmy nowej fabryki na Słowacji w 2011 roku. Pierwotnie najmniejsze Volkswageny i Skody miały być produkowane w Czechach, ale ze względów ekonomicznych zdecydowano się na lokalizację zakładu w strefie euro.

Na bazie Octavii powstanie także tani sedan. Nie trafi on jednak na europejskie rynki. Skoda upatruje w nim szansę zaistnienia w Indiach lub Chinach, a na rynek amerykański model trafi pod marką Volkswagena.

Marcin Sobolewski

Skoda - obrazkowa powtórka z historii - ZOBACZ TUTAJ

Jak rozbijano się za komuny? - crash-testy - WIDEO

Samochody: Skoda - ogłoszenia

Więcej o: