Ekstremalny Caparo T1

Być może niektórzy z Was pamiętają Caparo T1 - dwuosobowy, brytyjski supersamochód stworzony przez byłych inżynierów McLarena. Producent zaprezentował właśnie mocniejszą wersję auta.

T1 w wersji wyjściowej przystosowany był do poruszania się po drogach publicznych. Wersja Race Extreme służy tylko i wyłącznie do zabawy na torze. Napędzana jest taką samą 3,5-litrową jednostką V8, jaka występuje w wersji standardowej. Inżynierom udało się jednak wydobyć z niej dodatkowe 45KM. Maksymalna moc wynosi teraz 629KM i osiągana jest przy 10,500 obr./min. Przy masie auta wynoszącej 550kg, daje to współczynnik mocy do masy równy 1161KM/tonę, który jest zapowiedzią naprawdę niesamowitych osiągów.

Pierwsza "setka" pojawia się na liczniku po zaledwie 2,8 sek., trzy sekundy później można mknąć już z prędkością 160km/h, natomiast maksymalnie T1 rozpędza się do 335km/h. Aby skutecznie okiełznać tę piekielną moc, auto zostało wyposażone w potężne (sześciotłoczkowe z przodu oraz czterotłoczkowe z tyłu) zaciski hamulcowe typu monobloc oraz ceramiczne tarcze o średnicy 355mm.

To jednak nie wszystko. Inżynierowie zadbali również o to, aby programowalne ECU wyciskało teraz "ostatnie poty" zarówno z jednostki napędowej, jak i sześciostopniowej, sekwencyjnej skrzyni biegów. Połączenie z regulowanym systemem kontroli trakcji dostarczać ma niespotykanych emocji. Aby nie być gołosłownym, producent przytacza dane, z których wynika, iż w zakręcie przeciążenia działające na pasażerów dochodzić mogą do 3,5g, natomiast podczas hamowania nawet 4g.

Caparo nie ogłosił jeszcze ceny ekstremalnej wersji T1. Dla zainteresowanych - podstawowa kosztuje około 950 000 zł.

bs, jalopnik, Caparo

Tramontana R Edition - tak, według Hiszpanów, powinien wyglądać dwuosobowy bolid. 

 

Samochody - ogłoszenia 

Więcej o: