Skoda Yeti - karty na stół

Najnowszy model Skody może skutecznie "przewietrzyć" segment aut typu SUV. W polskich salonach Yeti dostępna będzie dopiero jesienią, jednak już teraz firma zdecydowała się przekazać szczegóły dotyczące tego modelu.

Według Skody, potencjał drzemiący w Yeti pozwoli jej skutecznie rywalizować z takimi autami, jak Nissan Qashqai, Kia Sportage, Hyundai Tucson, Suzuki Grand Vitara czy Toyota RAV4. Tym co pozwoli jej zdecydowanie wyróżnić się na tle konkurencji, ma być "wyjątkowo niskie spalanie, przy znakomitych osiągach".

Pomóc ma w tym doskonale skonfigurowana gama jednostek napędowych. W zależności od wyposażenia auta w napęd na przednią lub obie osie, klienci będą mieli do wyboru dwa silniki benzynowe oraz trzy jednostki wysokoprężne. Nowością pod maską aut czeskiego producenta będzie turbodoładowane 1.2 TSI o mocy 105KM. Drugim dostępnym silnikiem benzynowym, stosowanym w połączeniu z napędem na cztery koła, będzie 1,8 TSI o mocy 160KM znany już z modeli Octavia oraz Superb.

Gamę jednostek wysokoprężnych tworzą trzy warianty silnika 2.0 TDI. Najsłabszy z nich produkuje moc 110KM i dostępny będzie w obu wersjach napędu: na przednią oś oraz 4x4. Pozostałe dwa współpracować będą wyłącznie z napędem na cztery koła. Są to: 2.0 TDI 140KM oraz 2.0 TDI 170KM.

Układ przeniesienia napędu 4x4 to, znany chociażby z "uterenowionej" wersji Octavii, system Haldex czwartej generacji. Nowością w stosunku do pozostałych czteronapędowych modeli Skody jest tryb off-road, który za przyciśnięciem guzika przełącza systemy elektroniczne auta w tryb terenowy. "Dzięki temu, specyficznie do warunków drogowych, zareagują systemy ABS, ASR i EDS i zmieni się czułość pedału gazu, ułatwiając utrzymanie pełnej kontroli podczas ruszania na powierzchni o małej przyczepności". System Hill Hold Control natomiast pomoże podczas ruszania pod górę. Według zapowiedzi producenta, klienci będą mogli także wybrać automatyczną przekładnię DSG w wersji sześcio- lub siedmiostopniowej.

Wersja produkcyjna Skody Yeti jest o około 40cm dłuższa od modelu koncepcyjnego. Jej wymiary to 4,22m długości, 1,68m wysokości oraz 1,79m szerokości. Rozstaw osi, identyczny jak w przypadku Octavii, to 2,58m. Przestrzeń ładunkowa wynosi 405l, jednak dzięki systemowi aranżacji tylnych foteli Vario Flex, można ją zwiększyć maksymalnie do 1760l.

Pierwsze zamówienia na Skodę Yeti w Polsce będzie można składać już w trzecim kwartale bieżącego roku. Ceny nie są jeszcze znane.

bs, Źródło: Skoda

 

Samochody: Skoda - ogłoszenia

Więcej o: