GTO według Vandenbrink

Wstępny projekt Vandenbrink GTO powstał ponad dwa lata temu i od razu zdobył uznanie. Od tamtego czasu projekt został dopracowany niemal do perfekcji, w rezultacie czego zdobył niedawno prestiżową nagrodę "Good Design".

Przed dwoma laty nowe wcielenie GTO zaproponowane przez firmę stylistyczną Michiela van den Brinka wyglądało nieźle, ale nie było rewelacyjne. Mimo to, w TopGear nazwano go "najlepiej wyglądającym samochodem na świecie". Dziś wygląda jeszcze lepiej. Linie zostały poprowadzone bardziej klasycznie, przez co w dużo większym stopniu przypomina oryginał.

Ferrari 250 GTO

Vandenbrink GTO zainspirowany jest wyjątkowo rzadkim Ferrari 250 GTO . W latach 1962-1964 powstało ich zaledwie 39 sztuk. Nadwozie projektował Sergio Scaglietti , jeden z ulubionych stylistów założyciela firmy Enzo Ferrariego. 250 GTO otrzymał dwunastocylindrowy silnik o pojemności 3 litrów i mocy 300 KM. Ten napęd zapewnił mu miano najszybszego samochodu produkcyjnego, dopuszczonego do ruchu. Prędkość maksymalna wynosiła 279 km/h. Przez wielu wielbicieli marki jest on uważany za najwspanialszy model w historii firmy.

Nagroda

Vandenbrink GTO został jednym z laureatów tegorocznej nagrody "Good Design" przyznawanej przez "The Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design". Po raz pierwszy przyznano ją w 1950 roku i uchodzi dziś za jedną z najważniejszych nagród, wręczaną za szczególne osiągnięcia w sztuce projektowania przemysłowego.

Vandenbrink GTO

Realizacja marzeń

Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że firma Vandenbrink planuje budowę zaledwie pięciu sztuk , z czego podobnie jak oryginał, każdy będzie się różnił od pozostałych w szczegółach. Bazę ma stanowić Ferrari 599 GTB Fiorano . Odpowiedzialność za stronę mechaniczną bierze na siebie znana firma tuningowa edo competition . Prace związane ze stopami aluminium, które to w głównej mierze będą stanowić materiał konstrukcyjny nowego GTO, będą prowadzone z pomocą Alwina Heitbrinka. Posiada on spore doświadczenie w odbudowie zabytkowych modeli Ferrari , wliczając w to znakomite 250 GTO. Henk van Lith również specjalizujący się w samochodach z Maranello ma być odpowiedzialny za wnętrze. Do wyboru mają być dwie wersje silnikowe. Szczegóły techniczne planowane przez Vandenbrink podajemy w tabeli poniżej.

Marcin Lewandowski, źródła: Carbodydesign, Vandenbrink, Wiki, Diseno-art

Samochody: Ferrari - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA