Audi R8 V10 - zaryczy głośniej

Aby nikt nie mógł powiedzieć, że Twoje R8 wygląda na szybsze niż jest w rzeczywistości, firma Audi postanowiła podarować mu nowe serce. Będzie to silnik znany między innymi z Lamborghini Gallardo.

Audi "dołożyło", i tak całkiem żwawemu coupe, dwa dodatkowe cylindry. Pod przeźroczystą pokrywą silnika drzemie teraz 5,2-litrowe V10 FSI - potężny silnik wolnossący z wtryskiem bezpośrednim. Osiąga moc 525KM, a maksymalna wartość momentu obrotowego wynosi - budzące respekt - 530Nm. Frima zapewnia, że jest to niemal identyczny silnik jak ten, który będzie napędzał wyścigową wersję R8 LMS.

Samochód w standardzie oferowany będzie z sześciostopniową manualną skrzynią biegów. Jako opcja dostępna będzie także sekwencyjna przekładnia R-tronic. Niezależnie jednak od wybranego typu skrzyni w efektywnym katapultowaniu się spod świateł pomoże system Launch Control oraz napęd na cztery koła quattro (sprzęgło wiskotyczne). W samym prowadzeniu auta pomoże zapewne korzystny rozkład masy - 44% na przód, 56% na tył.

Do okiełznania całego stada koni mechanicznych posłużą 8-tłoczkowe zaciski przednich oraz 4-tłoczkowe zaciski tylnych hamulców. Na życzenie klienta Audi zastosuje tarcze ceramiczne.

Co zmieniono na zewnątrz? Nowe R8 otrzyma reflektory wykonane w całości w technologii LED. Modyfikacjom uległ tylny zderzak - zastosowano tu dwie duże, pojedyncze końcówki wydechu oraz nowy dyfuzor, który pomoże "docisnąć" narowiste auto do podłoża. W oczy rzucają się również oryginalne 19-calowe felgi.

Dodajmy, że mimo zastosowania większego silnika auto nie może narzekać na nadwagę. Z sześciostopniową manualną skrzynią biegów waży 1620kg. Dziesięciocylindrowe serce R8 pozwala rozpędzić auto do 100km/h w czasie 3,9 sekundy, a jeżeli mamy dosyć odwagi, możemy sprawdzić prędkość maksymalną, która według producenta wynosi 316km/h.

R8 z silnikiem V10 będzie dostępny w Europie w drugiej połowie przyszłego roku. Ceny rozpoczną się od 142 tys. euro, czyli według obecnego kursu nieco ponad 550 tys. złotych.

bs, Źródło: autoblog.com

 

Samochody: Audi R8 - ogłoszenia

Więcej o: