Ferrari F430 Scuderia Spider 16M

Z okazji zdobycia po raz szesnasty tytułu Mistrza Świata Konstruktorów Formuły 1, Ferrari pokazało w Bolonii samochód o zacięciu bardzo sportowym, a jednak w karoserii, która na tor nadaje się raczej średnio.

Ferrari F430 Scuderia Spider 16M - tak brzmi pełna nazwa bolidu, który powstanie w limitowanej serii 499 egzemplarzy.

Jak deklaruje Ferrari, Scuderia Spider jest najszybszym samochodem bez dachu, jaki kiedykolwiek wyprodukowali. Roadstera napędza dokładnie ta sama jednostka, którą umieszczono w wersji z zamkniętym dachem, a więc bardzo mocno podrasowany silnik V8 o pojemności 4,3 litra (jak sama nazwa "F430" wskazuje) i bardzo wiele obiecującej mocy 510 KM.

Oprócz oczywistej różnicy w wyglądzie wersji Coupe i Spider, jest jeszcze jedna, bardziej istotna i już wcale nie tak oczywista. Ze względu na bezpieczeństwo i sztywność nadwozia, najczęściej zdarza się, że to właśnie odkryte wersje są nieco cięższe od zamkniętych (tak jest na przykład w przypadku Lamborghini Gallardo). Ferrari jednak pokazało konstrukcyjny kunszt i Spider waży o 10 kg mniej niż Coupe - 1340 kg. Przyspieszenie do "setki" zajmie Spiderowi 3,7 sekundy a prędkość maksymalna z jaką pomknie, to 315 km/h. Pięknie!

Skoro F430 Scuderia Spider ma być wersją limitowaną, Ferrari nie mogło zapomnieć o dodaniu detali, które zwrócą na to uwagę. Z tyłu samochodu umieszczono specjalną plakietkę, a w środku nad nawiewami tabliczkę, na której wybity będzie numer każdego kolejnego egzemplarza. Ferrari chwali się także, że stworzyło pierwszy na świecie samochód, który ma zintegrowaną stację dokującą iPoda Touch. Odtwarzacz Apple'a podłącza się w miejscu, gdzie normalnie znajduje się radio, i w ten sposób otrzymujemy sprzęt audio z dotykowym wyświetlaczem. Całkiem ciekawe, ale z drugiej strony też dziwne, że nawet Ferrari próbuje promować się "playerami" z jabłkiem. Czy potencjalni klienci w ogóle zwrócą na to uwagę?

jk

 

Samochody: Ferrari F430 - ogłoszenia

Więcej o: